TÉMA: Eko herbár

Herbár (lat. herbarium) je zbierka sušením konzervovaných a lisovaním do plochy upravených rastlín, ktoré sú upevnené alebo voľne položené na listoch papiera spolu s herbárovým lístkom, tzv. schedou. Scheda čiže herbárová etiketa má obsahovať vedecké meno rastliny, presné geografické údaje o lokalite, stručnú charakteristiku stanovišťa, dátum zberu a meno zberateľa.

Najstaršia slovenská herbárová zbierka je zbierka mnícha Cypriána z Červeného Kláštora v Pieninách z roku 1762.

Keďže sme sa rozhodli, že budeme k prírode šetrní a rastlinky necháme ďalej rásť v prírode, aby ich včielky mohli opeľovať, my si herbár namaľujeme!


Potrebujeme: papiere A3, môžu byť aj farebné, farebné ceruzky, špagátik na zviazanie


👦 DETI OD 4 DO XY ROKOV 👧

Milé deti, počas vašej prechádzky majte oči otvorené a všímajte si všetky listy rôznych listnatých stromov - bukov, dubov, brezy či líp. Foťte si ich na svoje mobily, prípadne poproste svojich rodičov.  A teraz si spolu urobme herbár!

Postup: 

1.Vezmite si 3 ks papiera/výkresu, prehnite ich v polovičke a zviažte ich špagátikom v strede, vznikne vám malá knižka.

2. Na prednú stranu si nakreslite plno listov podľa vlastného výberu a aj vaše meno + názov, teda: Herbár.

3. A teraz môžete začať zakresľovať do vášho zošítka buď zapamätané rastlinky, alebo ich nakreslite podľa fotiek. Nakreslite ich čo najviac a pokračovať môžete aj po ďalšej vychádzke.

4. Starší žiaci si môžu dopísať k daným rastlinkám aj viac informácií, ktoré nájdu v encyklopédii alebo v Googli – pod každú rastlinku dopíšte informácie, ktoré ste si o rastlinke našli. Čas kvitnutia, miesto výskytu atď.


Výzva pre všetkých: 

Ako sa hovorí, kto hľadá, ten nájde! Skúste počas vašich prechádzok nájsť štvorlístok! To by bolo naozajstné šťastie, čo myslíte? 


Tešíme sa na vaše krásne herbáriky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára alebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

 

Tému pre vás vytvorila Marína Pavlovičová

Späť