Ďakujeme za krásnych kocúrikov v čižmách a šik návrhy topánočiek! Opäť ste nám dokázali, že ste veľmi šikovní, nápadití a kreatívni. Len tak ďalej, robíte nám veľkú radosť! Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. POKRAČUJEME!

TÉMA NA ŠTVRTOK: Bludisko - spoločenská hra. 

PODTÉMA: Mozaika na motívy gréckej mytológie.

Bludisko/labyrint je miesto, kde sa ľahko zablúdi, kde je neprehľadné množstvo ciest a chodieb. Bolo to pôvodné označenie mínojských palácov na Kréte, neskôr označenie aj niektorých ďalších stavieb so zložitou dispozíciou, najznámejší je Minóov labyrint.


FOTO SME - JANA LIPTÁKOVÁ, Zdroj: https://bratislava.sme.sk/c/20274506/v-meste-je-kopia-slavneho-labyrintu.html

Foto: Facebook: Snowlandia - Śnieżny Labirynt, zdroj: https://dromedar.zoznam.sk/gl/488303/2110419/Rarita-kusok-za-hranicami--Najvacsi-snezny-labyrint-na-svete-je-v-Zakopanom

Zdroj: https://lajfka.sk/najvacsie-bludisko-v-strednej-europe-by-malo-vyrast-na-slovensku-ponukne-priestor-pre-dokonaly-oddych/


Povesť Téseus a Minotaurus (grécka mytológia): Podľa povesti kráľ Minós poveril vynálezcu a staviteľa Daidala, aby navrhol na Kréte dom so spletitými chodbami a schodiskami. Daidalos vytvoril zázračné dielo, bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého nikto, kto doň vkročil, nenašiel cestu von. V tomto labyrinte držal kráľ Minós príšerného netvora s býčou hlavou a ľudským telom, zvaného Minotaurus. Každých deväť rokov žiadal, aby mu z Atén poslali štrnásť mladých ľudí ako obetu Minotaurovi. Raz sa ako dobrovoľník prihlásil Téseus, syn boha mora Poseidóna. Minóova dcéra Ariadna uvidela statného hrdinu a zaľúbila sa doňho. Zaobstarala zázračný meč a vymyslela lesť. Na bránu do labyrintu priviazala koniec klbka červenej nite a dala ho Téseovi na cestu. Ten v labyrinte prebodol Minotaura mečom a podľa rozmotanej nite sa rýchlo vrátil k východu z labyrintu. Tak zvíťazil.

Zdroj: https://greckebaje.wordpress.com/2013/04/25/theseus/


Foto: Erwin Purucker, zdroj: https://www.panoptikum.net/bildergalerie/theseus-minotaurus.htm

Zdroj: https://www.sott.net/article/256368-Peaceful-Minoans-surprisingly-warl

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Téma: Bludisko - spoločenská hra. Technika: maľba/kresba. Materiál: obyčajný biely papier formátu A4 alebo hrubší kartón, obyčajná ceruzka, čierna fixka, tempery, lepidlo, nožnice, pastelky.

Postup (ukážky nájdete v galérii):
1. Predtým ako začnete kresliť samotné bludisko, nakreslite hrdinu Tésea aj s mečom, obludu Minotaura a aj Ariadnu. Ako asi vyzerali, čo mali oblečené? Pekne ich vyfarbite. (inšpirácia v priložených ilustráciách)
2. Do stredu výkresu si nalepte vystrihnutého Minotaura, ku ktorému sa musí dostať Téseus.
3. Obyčajnou ceruzkou začnite kresliť cestičky, chodbičky, ktoré vedú k východom na kraji papiera.
4.Teraz si z papiera vystrihnite Tésea, ale nikam ho nelepte, lebo on bude blúdiť bludiskom.
5. Začíname s kreslením chodieb, cestičiek, schodov a rôznych prekážok - niektoré chodby ostávajú priechodné a iné s prekážkami uzavreté. Tadiaľ sa Téseus nikam nedostane a musí sa vrátiť a nájsť správnu cestu. Smerujete k stredu papiera a zaplňte ho celý až po okraj.
6. Na jeden okraj výkresu, kde je východ z labyrintu, prilepte vystrihnutú Ariadnu.
7.Chodbičky, prekážky, obtiahnite fixkou a môžete ich aj vyfarbiť.
8. A môžete sa začať hrať! Môžete si stopovať čas, kto z rodiny sa dostane najskôr k Minotaurovi a potom von z bludiska. Ale pravidlá si môžte vymyslieť aj sami! Prajeme veľa zábavy!!

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Téma 1: Bludisko - spoločenská hra - platí to, čo v prípade menších.

Téma 2: Téseus s Minotaurus - stvárnenie súboja Tésea s Minotaurom. Technika 1 - kresba - grafické/čiernobiele. Materiál: obyčajná ceruzka, tuš, uhlík. Touto čiernobielou kresbou sa snažte vytvoriť napätie a drámu súboja medzi Téseom a Minotaurom. Technika 2 - mozaika. Alebo stvárnite Tésea a/alebo Minotaura, prípadne bludisko formou mozaiky.
Mozaiku vytvorte buď farebnou kresbou alebo lepením kúskov farebných papierov, ak ich máte k dispozícii. Môžete k tomu použiť aj farebné plochy z časopisov.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Tešíme sa na vaše krásne bludiská, mytologických hrdinov, prípadne mozaiky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť