Ďakujeme za krásne jarné obrázky, úplne nás nabili jarnou atmosférou! Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. 

TÉMA NA STREDU: Rozprávka Kocúr v čižmách

PODTÉMA: Návrh topánočky.

V mnohých slovenských ľudových a zahraničných rozprávkach sa stretneme s topánkami - Príbeh popolušky (kryštálová topánočka), estónska rozprávka Čarovné topánky (červené topánky), Jurošík a sedemmíľové čižmy a iné. Jedna z najznámejších rozprávok o topánkach je "Kocúr v čižmách". Rozprávočku nájdete v texte (pre jej zväčšenie na text kliknite pravým tlačítkom myši a kliknite na "Otvoriť v novej karte")  , prípadne  ju už máte možno doma v nejakej rozprávkovej knižke či na audionahrávke.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Ak si ty sám (alebo maminka, ocko, babka, dedko, starší súrodenec) prečítaš rozprávku, skús nakresliť kocúra, čarodejníka, princeznú alebo inú postavu. Porozmýšľaj, čo majú oblečené, čo majú obuté, môžeš kombinovať pastelky, voskovky, prípadne nakresliť/namaľovať pozadie - teda polia, krajinu, zámok a postavičky dolepiť, alebo naopak zámok dolepiť.

Ak nechceš kresliť rozprávku, skús navrhnúť topánočku, čižmičku, ktorú by mohol nosiť kocúr, Popoluška atď. alebo takú, po ktorej túžiš ty. Techniku využi maľbu, kresbu alebo koláž, materiál použi taký, aký máš doma (výkres, pastelky, voskovky, tuš, vodové, temperové alebo akrylové farby).


Běla Kolčáková (1937) - Kocúr v čižmách I., zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:OGD.K_133

Ján Trojan (1935 - 2000) - U čižmára, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_13051


Miroslav Cipár (1935) - Kocúr, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_13369

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vašou úlohou je vytvoriť ilustráciu k rozprávke Kocúr v čižmách, Popoluška, Jurošík a sedemmíľové čižmy alebo akejkoľvek inej, v ktorej sa vyskytujú topánky. Ilustrácia je výtvarné stvárnenie myšlienky textu diela. Zjednodušuje text, jeho ťažšie opísateľné časti a uľahčuje orientáciu v texte. Podporuje stotožnenie predstáv autora a čitateľa. (zdroj Wikipédia) Inšpiráciu nájdete u našich najznámejších ilustrátorov: Albín Brunovský, Ľudovít Fulla, Miroslav Cipár, Běla Kolčáková, Martin Kellenberger a mnohí iní. Odporúčanou technikou je kresba/alebo maľba. Materiál voľte taký, aký máte doma - základom je výkres, potom pastelky, vodové a akrylové farby, prípadne tuš, akvarel.


Ján Čalovka (1936 - 2011) - Dámska obuv - lodička, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.UP-F_1172-3
 

Biele svadobné topánky, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.UP-O_4


Ak sa budete zaoberať návrhom topánky a budete ich dizajnérom, použite akúkoľvek výtvarnú techniku a materiál(y).

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Tešíme sa na vaše krásne kresby, maľby a dizajnérske návrhy! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť