Ďakujeme za krásne portrétiky! Veríme, že kreslenie podľa živého modelu bol pre vás zážitok, ktorý ste si poriadne užili. Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA UTOROK: Jarná krajina.

Krajinomaľba (iné názvy: krajinárstvo, krajinkárstvo, krajinárske maliarstvo) je druh maliarstva, v ktorom je na obraze zachytená najmä krajina, t.j. príroda, jej konkrétny výsek či zoskupenie. Obraz, ktorý takýmto maliarstvom vzniká, sa volá krajina, krajinka, krajinomaľba. (zdroj Wikipédia)

Ani sme si nevšimli a máme za sebou prvý jarný deň, jar je všade okolo nás! Všetko je oveľa krajšie, farebnejšie a zaliate slniečkom. Zrazu máme lepšiu náladu. Farby sú veľmi jemné, pastelové, stromy sú tak jemne poprášené farbami. Mnohí naši umelci často maľovali jarné motívy v krajinkách. Napríklad Ladislav Medňanský, Edmund Gwerk, Viera Žilinčanová, Martin Benka,Vojtech Erdélyi a mnohí iní.


Ladislav Medňanský (1852 - 1919) - Štúdia rozkvitnutých stromov v sade, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_4943 

Martin Benka (1888 - 1971) - Jarné kvety (Štúdia planej trnky), zdroj: https://artsandculture.google.com/asset/spring-flowers-study-of-a-wild-blackthorn-martin-benka/iwFvUhxiZ1WNww?hl=cs

Edmunt Gwerk (1895 - 1956) - Jar, zdroj: https://www.soga.sk/aukcie-obrazy-diela-umenie-starozitnosti/aukcie/74-jesenna-aukcia-vytvarnych-diel/edmund-gwerk-jar-14751 


DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vašou úlohou je počas prechádzky alebo pozerania sa z okna všímať si, aké je to vonku krásne, ako kvitnú stromy, ako sa zazelenala tráva a čo všetko je v nej, aké kvietky, chrobáčiky atď. To všetko si zapamätajte a potom doma čo najvernejšie namaľujte.

Ak by sa vám nechcelo maľovať krajinu skúste si predstaviť, ako asi vyzerá PANI JAR? Akú má tvár, či má vo vlasoch kvety alebo má šaty z kvetov, lístkov, zlatého dažďa, aké má topánočky, má ich vôbec alebo nie?

Ako techniku použite maľbu, tvorte s tým, čo máte doma - vodové, temperové, anilínové či akrylové farby.

Aj takto môže vyzerať pani Jari :)


DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vašou úlohou je namaľovať jarnú krajinu. Môžete si na prechádzku zobrať skicár, niečo si načrtnúť a doma to potom spracovať. Skúste sa riadiť pocitom, aký vo vás vyvolal pohľad na jarnú prírodu, skúste si v pamäti čo najvernejšie zachovať tú jemnú pastelovú farebnosť. Ako techniku použite maľbu, tvorte s tým, čo máte doma - vodové, temperové, anilínové či akrylové farby. Kto má doma plátno a olejové farby, teraz je ten vhodný čas ich použiť!

Keď pôjdete vonku na prechádzku, prosím dbajte na svoje bezpečie, zvýšenú opatrnosť a rešpektujte aktuálne nariadenia vlády. Noste RÚŠKO a rukavice, poriadne a pravidelne si umývajte ruky. 

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Tešíme sa na vaše krásne maľby plné jarnej radosti a fantázie! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť