Ďakujeme za prvý týždeň výtvarnej doma. Nabili ste nás vlnou pozitívnej energie a komentárov, veľmi sa tešíme z vašej odozvy a veľmi si ju ceníme! Galériu s výtvormi z piatka a víkendu zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke :)

TÉMA NA PONDELOK: Portrét.

Portrét je vo výtvarnom a sochárskom umení zobrazenie konkrétneho jedinca, najčastejšie človeka. Má dlhú a bohatú históriu, prvé portréty vznikali už v staroveku. V období neskorej gotiky boli veľmi obľúbené vyobrazenia významných osobností, napríklad panovníkov a svätcov, ktoré boli väčšinou idealizované. Mohutný rozvoj zaznamenal portrét v období renesancie a baroka. Záujem o portrét však existoval v každom období umenia. Obľúbenými formami portrétu boli kresba alebo maľba (na drevo, plátno, sklo) a to platí dodnes. Významní predstavitelia: Francisco Goya, Rembrandt van Rijn, Ján Kupecký, Peter Michal Bohúň. Každý umelec začína zátiším a portrétom! 

Francisco de Goya (1746 - 1828) - Señora Sabasa Garcia, zdroj: https://www.nga.gov/collection/art-object-page.95.html 

Elena Haberernová (1908-1998) - Hanka, zdroj: https://www.webumenia.sk/cs/dielo/SVK:SNG.O_1547 

Ján Kupecký (1667-1740) - Autoportrét Jána Kupeckého, zdroj: https://www.webumenia.sk/cs/dielo/SVK:GMB.C_384 

Veronika Rónaiová (1951) - Portrét matky, zdroj: https://www.webumenia.sk/cs/dielo/SVK:SGB.O_1119


Rembrandt (1606-1669) - Portrét dievčatá s kožušinovým plášťom, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rembrandt_-_Portrait_of_a_girl_with_a_fur_robe.jpg

Ladislav Guderna (1921-1999) - Dievčatko s medvedíkom, zdroj: https://www.webumenia.sk/cs/dielo/SVK:SNG.O_1338


Dnes sa môžete zahrať na naozajstných umelcov, ktorí kreslia a maľujú podľa živého modelu. Posaďte na chvíľu svoju maminku, ocka, brata, sestru, dedka, babku, skrátka toho, kto má práve čas. Máte pred sebou živý model - môžete začať kresliť alebo maľovať!

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vašou úlohou je čo najvernejšie zobraziť maminku, ocka, brata alebo kohokoľvek iného, kto má práve čas. Všímajte si, aké má oči, či má dlhé alebo krátke vlasy, či má okuliare, náušnice, či je smutný/á alebo veselý/á. Využite techniku kresby alebo maľby. Ako obvykle použite materiál, ktorý máte doma - ceruzky, pastelky, vodové, temperové alebo akrylové farby, suchý a mastný pastel atď.


DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vašou úlohou je čo najvernejšie zobraziť živý model, ktorým môže byť váš rodinný príslušník, alebo napríklad spolubývajúci/a. Technika je pre vás rovnaká, ako pre menších. Navyše dodajte tieňovanie a pokúste sa o väčšiu rozmanitosť výtvarného materiálu - kreslite tušom, rudkou, uhlíkom, kombinujte kresbu s maľbou... Fantázii sa medze nekladú! Nezabúdajte na proporcie, na koľko častí sa delí tvár, kde začína oko, ucho, aká je vzdialenosť od nosa k perám, kde začínajú vlasy... merajte, merajte... a nezabúdajte na správnu kompozíciu - aby sa vám vošla hlava na papier!

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Tešíme sa na vaše krásne kresby a maľby! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť