Ďakujeme za krásne machuľky! Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Strapce a uzlíky.

Dnes si zoberieme inšpiráciu z techniky makramé. Je to textilná technika, pri ktorej sa pomocou nití a uzlíkov vytvárajú strapce, závesné obrazy a priestorové objekty. Pochádza z arabských krajín, kde slovo makramé v arabštine – migramah, znamená – strapec, obruba alebo z tureckého slova magrama, čo znamená vyšívaná dečka, šatka.

Do Európy makramé priniesli Španieli v 13. storočí. Pôvodne sa strapce viazali z nití, ktoré viseli z hotových kobercov a tak sa ukončovali koberce, aby sa nepárali. V stredoveku sa uzlíkovaním zhotovovali z jemných ľanových a hodvábnych nití krajky. V 20. storočí sa začalo makramé viazať z hrubších nití na vyšívanie. Materiál sa kombinoval s guličkami, perlami, drevenými kolieskami. Veľmi obľúbenou technikou sa stala medzi námorníkmi, ktorí si krátili uzlíkovaním dlhý čas na mori. Veľa uzlov a viazania, je u námorníkov spojené s opravovaním rybárskych sietí. (https://web.archive.org/…/…/2011/08/macrame-z-uzlu-a-uzliku/)

Makramé používa veľa rôznych materiálov. Použiť sa dá juta, bavlna, hodváb, parakord, bužírka, priadza a vlna. My dnes budeme robiť jednoduché uzlíky a strapce.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Námorník, chobotnica
Naučíme sa robiť strapec, ktorý sa používal ako ukončenie kobercov, závesov. My si z neho spravíme postavičku. Námorníka alebo chobotnicu.
1. Zober si kúsok kartónu a začni okolo neho namotávať vlnu, špagát alebo hrubšiu niť.
2. Keď máš namotaný dostatočný počet povrázkov, prevleč cez ne šnúrku a navrchu ju uviaž. Spodné šnúrky rozstrihni. Z takto uviazaného strapčeka sa dá spraviť napríklad chobotnička. Navrchu si stiahni hlavičku šnúrkou, ktorú obmotáš a poriadne uviažeš. Nožičky si môžeš urobiť akoby z pletených vrkôčikov.
3. Ak chceš panáčika, znova si namotaj na kúsok kartónika povrázok, ale nemusíš toľko krát ako prvýkrát. Zviaž tento strapček navrchu, rozstrihni ho naspodku a prevleč medzi hrubší strapček. Hrubší strapček poriadne zviaž.
4. Toto budú ručičky, ktoré môžeš upliesť ako vrkoč, alebo ich na niektorých miestach zviaž iným povrázkom, aby držali tvar. Končeky si zastrihni, aby boli pekné.
5. Keď máš hotové ručičky, vlož ich pod hlavičku a silno zviaž celý strapček.
6. Rozdeľ si strapček na dve polovice a previaž každú nôžku aspoň na dvoch stranách povrázkom.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ 

Rybárska sieť
Potrebujeme kúsok drievka, konárik alebo drevený vešiak.
1. Na drevenú tyčku si navlečieme jednoduchým spôsobom podľa fotonávodu niekoľko nití. Mal by ich byť párny počet.
2.Podľa fotonávodu budeme opakovať dva jednoduché spôsoby viazania. Jeden je jednoduchý uzlík, ktorým vždy spájame dve a dve šnúrky a druhý je uzlík, ktorým spájame dve stredné a dve vonkajšie do jedného.
3. Ak by sme chceli oživiť náš obrázok, vieme do šnúrok vplietať aj korálky.
4. Kreativite sa medze nekladú. Pre koho by to bolo jednoduché, na internete nájde veľa typov uzlíkov a prepletaní. Nám ale ide skôr o proces tvorenia ako o výsledný produkt. Môj kúsok skúšali dorobiť moje deti, takže vyzerá všelijako. Každá ruka inak viaže a sťahuje uzlíky. Odporúčam šnúrku, ktorá nie je taká hrboľatá ako jutový špagát. Uzlíky potom vyzerajú krajšie.

Tešíme sa na vaše krásne strapčeky a prepletance! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť