Ďakujeme za krásne púpavky! Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA STREDU: Farebné súmachulie.

Dnes budeme experimentovať s maľbou a otláčaním. Výsledok pripomína umelecký smer nazvaný color-field painting, čo znamená maľba farebných polí. Tento smer sa vyznačuje maľbou veľkých farebných plôch, ktoré diváka stojaceho v ich tesnej blízkosti svojou silou úplne pohltia. Maľbu si rozdelíme na dve časti. V prvej sa budeme venovať farebnému prechodu z tmy do svetla a keď maľba uschne, druhú časť budeme venovať otláčaniu.

Materiál: výkres, štetec, tempery (akryl), papierová páska, drevená doska, paleta (tetrapak).

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postup:
1. Farebný prechod je náročný maliarsky počin, no stojí za to sa ho naučiť, pretože vás posunie ďalej vo vašom maliarskom ume. Navyše v prírode je celkom bežný. Môže pripomínať napríklad brieždenie či prechod z morského dna na hladinu.
2. Na začiatok bude najlepšie, ak si papier nalepíte na drevenú dosku pomocou papierovej pásky (obr. č. 2). Papier vám potom nebude lietať a budete sa môcť sústrediť na maľbu. Paletu si môžete vyrobiť z tetrapaku (z krabice od mlieka, džúsu apod.). Tento materiál je ľahko dostupný, neprepúšťa farbu a dá sa z neho potom dobre umyť.
3. Vytlačte si čiernu a bielu farbu na paletu. Štetcom si doberte z čiernej a natrite ju na papier vo zvislých pásoch. Jednotlivé farbené odtiene si musíte dôkladne miešať najprv na palete a to tak, že si odoberiete kúsok z bielej a čiernej a zmiešajte si ich spolu. Uistite sa, či je odtieň presne taký, ako má byť. Ak nie, pridajte k nemu trochu chýbajúcej farby a opäť miešajte. Až potom farbu jemne naneste na papier. Postupujte až k najsvetlejším odtieňom, kým neskončíte pri bielej (obr. č. 3).
4. Teraz treba počkať, kým maľba úplne uschne. Nakoniec roztrite na paletu farebné machule a viac krát túto paletku otlačte na maľbu (obr. č. 4). Vaše dielo je hotové, už ho stačí iba zarámovať!

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Pracujte podobným spôsobom ako v postupe pre mladších, ak chcete, čiernobiele pozadie si môžete nahradiť podľa vlastného uváženia. Pozorne si prezrite diela patriace do umeleckého smeru color-field painting, čo znamená maľba farebných polí (https://www.theartstory.org/movement/color-field-painting/). Sú to abstraktné obrazy, to znamená, že sa netýkajú konkrétnych predmetov v prírodnom svete. Farby sú oslobodené od závislosti na hmote. Pôsobenie farieb vedľa seba v nás vyvoláva napätie, inokedy harmóniu.
Stačí, ak si pre vašu maľbu vyberiete dve-tri farby. Kým začnete maľovať, skúste si porovnávať viacero kombinácii a uvažujte nad tým, čo vo vás dané kombinácie farieb vyvolávajú.

Tešíme sa na vaše krásne machuľky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť