Ďakujeme za krásne školy a škôlky. Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke.

TÉMA NA UTOROK: Púpava, púpavienka.

Púpava je kvietok/bylinka. Kvitne od apríla do novembra. Je krásna, zlatožltá a sú jej plné lúky. Všetci ju máme veľmi radi. Robíme z nej kytičky, venčeky, zbierame ju na čaj alebo púpavový medík. Veľmi radi do púpavy fúkame. Je to ohromná zábava rozfúkať čo najviac púpav. Svojou farbou a štruktúrou je inšpiráciou pre mnohých výtvarníkov - svetových aj slovenských. Či ako žltý kvet alebo už odkvitajúca púpava so svojimi padáčikmi. Vyskytuje sa v rozprávkach na krásnych ilustráciách napr. Ľuby Končekovej-Veselej, Jaroslava Vodrážku a mnohých iných. Zo svetových umelcov púpavku maľoval Claude Monet, Isaac Levitan, Jean – Francois Millet, Jamie Wyeth, Yayoi Kusama, Toyen a priestorovo ju stvárnil napríklad Theodor Lugs.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Počas prechádzky si nazbieraj rôzne púpavy. Rozkvitnuté a opatrne aj odkvitajúce. Keď si ich donesieš domov, tak začni podľa nich tvoriť. Pozri si pozorne, akú majú hlavičku, tvar listov a farbu.

Technika kresba/ maľba. Materiál: použi to, čo máte doma - obyčajné ceruzky, pastelky, vodové, temperové farby, suchý a mastný pastel, nožnice, lepidlo.

Postup: Výkres A4 rozdeľ na polovicu. Púpava je malá, takže nám postačí aj menší papier. Rôznymi technikami ju môžeš začať zobrazovať. Ak ju chceš nakresliť na tmavý podklad, tak si ho vytvoríš čiernou vodovou farbou. Po uschnutí prvej vrstvy nanes aj druhú, pozadie bude sýtejšie. Ak je podklad dobre vysušený, tak bielou pastelkou začni pomaly kresliť púpavku. Môžeš kresliť žltú, alebo už odkvitajúcu s padáčikmi. Môžeš si urobiť rôznymi zelenými farbami pozadie a prstom namočeným do žltej temperovej alebo akrylovej farby urobíš hlavičky púpaviek. Vznikne ti krásna lúka plná púpaviek. Ako môžeš vidieť v ukážkach, tak sú rôzne spôsoby, ako kresliť púpavu. Určite môžeš vyskúšať viac spôsobov znázornenia púpavy, pokojne aj koláž z farebného papiera.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika: kresba/maľba. Materiál: výkres A4, A5 a použite to, čo máte doma - obyčajné ceruzky, prípadne tuš, uhlík, rudka a pastel, pastelky, vodové farby.

Postup: Vašou úlohou je čo najvernejšie nakresliť/namaľovať púpavu. Máte šancu opäť kresliť podľa modelu, ktorý si vonku odtrhnete. Prípadne môžete kresliť/maľovať podľa fotografie. Sleduj proporcie, štruktúru kvetu, listov a aj padáčika. Všímajte si farebnosť kvetov, stonky a listov.

Tešíme sa na vaše krásne púpavky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

💌 Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť