Dúfame, že ste si víkend užili v znamení oddychu a slávnostnej výstavy vašich prác. Výstavku si môžete zorganizovať kedykoľvek, ale ak tak stihnete do 16.5., máte šancu vyhrať kvalitný výtvarný materiál, čo určite stojí za to! Fotky z vernisáže nám posielajte priebežne, zverejníme ich spolu s vyhodnotením 16.5. na Facebooku a na stránke

TÉMA NA PONDELOK: Návšteva školy v Aténách.

Veľkolepá freska ,,Aténska škola“ od Raffaella sa nachádza v Apoštolskom paláci vo Vatikáne. Raffaelo, veľký renesančný maliar, ju namaľoval začiatkom 16. storočia a zobrazil na nej významných filozofov a učencov ako bol Aristoteles či Platón, vo veľkolepom átriu ideálnej antickej stavby. Nachádza sa na nej mnoho symbolov, ktoré odkazujú na ideály tejto doby. Podľa niektorých odborníkov, môžete na freske, čiže maľbe na stene, nájsť každého jedného významného filozofa. Okrem nich, Raffaello zobrazil na maľbe aj významných kresťanských svätcov. V prvom rade si však všimnite veľkolepé priestory, v ktorých sa títo páni nachádzajú. Výrazné sú oválne klenby, vysoké stĺpy a sochy gréckych bohov. To všetko a mnoho ďalšieho môžete nájsť na tejto monumentálnej freske.
https://sk.wikipedia.org/wiki/At%C3%A9nska_%C5%A1kola


DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Materiál: výkres A3, detský časopis, papier A4, temperové farby, farbičky, ceruzka, paleta, štetce, nádoba na vodu, nožnice, lepidlo.

Určite každému z vás už chýba škola alebo škôlka. Nie je to len budova, kde chodíte za novými vedomosťami, ale aj miesto, kde stretávate svojich kamarátov, hráte sa, učíte a prežívate mnoho krásnych zážitkov. Raffaello zobrazil na svojej freske ideálne miesto na vzdelávanie s tými najmúdrejšími hlavami, ktoré poznal. To bola jeho predstava. No skúste si teraz vy predstaviť miesto, ktoré považujete za najdokonalejšie na získavanie nových vedomostí. No pozor, nejde len o miesto či budovu, ale aj o ľudí, ktorých by ste tam chceli mať. Buď z dôvodu, aby vás niečo naučili, alebo len preto, že ich máte radi.

Postup: Najprv si nekreslite ceruzkou školu/škôlku, do ktorej chodíte alebo si môžete vymyslieť aj nejakú inú, vlastnú. Keď budete mať nakreslenú školu/škôlku, vytlačíte si na palety farby, ktoré chcete použiť a začnete maľovať. Ak nemáte temperové farby môžete použiť také, aké máte k dispozícii. Kým budete čakať na vyschnutie výkresu, môžete si zatiaľ vystrihnúť postavičky zo svojho obľúbeného časopisu, alebo aj nakresliť vlastné a vystrihnúť ich. Keď je výkres vyschnutý, dokreslíme detaily školy farbičkami či zvýrazníme jednotlivé časti. Na záver už len stačí nalepiť pred našu školu postavičky podobne, ako sme to videli na Raffaellovej freske.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Materiál: výkresy A3, ceruzka, čierne pero alebo fixka, nožnice, lepidlo, štetce, vodové farby, farebný papier, nádobka na vodu.

Vašou úlohou bude vytvoriť si vlastnú Aténsku školu podľa vzoru Raffaellovej fresky. Techniku použijete rovnakú ako Raffaello, čiže maľbu. No nie na stenu, ale budete sa musieť uskromniť len s výkresom. Pozorne si prezrite obraz a všimnite si, čo vás na ňom naviac zaujalo a pomenujte to. Potom sa pokúste nakresliť túto školu na celý výkres, pričom detaily si samozrejme môžete prispôsobiť alebo vynechať podľa svojich schopností. Školu vymaľujete, aby bola veselá, pričom si farebnosť môžete zvoliť sami. Farby použite vodové alebo kto sa nechce zamočiť, použije klasické farbičky. Hlavný veľký oblúk dozdobíte farebnými kúskami papiera. Ďalej vás čaká zábavnejšia časť, a to bude vystrihovanie rôznych postáv z časopisov. Zoberte si časopisy, nájdite si postavičky, približne rovnako vysoké, vystrihnite a umiestnite ich na výkres. Môžete vyskúšať aj obmenu a namiesto ľudských postáv, dať zvieracie alebo dokonca animované postavičky. Keď ste s umiestnením postáv spokojní, stačí už len nalepiť.

Tešíme sa na vaše krásne školy a škôlky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť