Ďakujeme za krásne mapky :) Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Tieňohry.

Tieňohry sú hry svetla a tieňa, ktoré sa nám objavujú celý deň. Keď slnko svieti alebo presvecuje objekty a predmety, ktoré nám vrhajú tieň. Predmety každodennej potreby vrhajú tiene – neživé predmety: čajníky, hrnčeky, varechy, kvety v okne, hračky, ale aj živé: zvieratá, stromy a ľudia. Skúsme si všímať svetlo a tieň, ako nám uteká po miestnosti, keď sa slnko schováva za mraky, alebo za vedľajší dom. Nemusíme ísť von, stačí si sadnúť k stolu, na ktorý dopadá slnko a niečo pred neho postaviť. No a tieň sa nám vyfarbí sám.

Na túto výtvarnú úlohu nám stačí pripraviť si biely papier a ceruzku a už len čakať na vhodnú chvíľu, kedy nám zasvieti slnko. Ak je celý deň zamračené, nevadí. Počkáme až zájde slnko a zasvietime si lampu. Tá nám slnečné lúče nahradí a keď si ju natočíme na naše objekty, tieň sa nám ukáže hneď.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postav si na biely papier svoju obľúbenú hračku – dinosaura, bábiku, autíčko a obkresli jeho tieň. Potom si hračku odlož a dokresli pozadie. Ak by si sa chcel zahrať s tieňom, popros rodiča alebo súrodenca, aby ti obkreslil tieň tvojej tváre z profilu alebo kus tvojej postavy. Ten si potom výtvarne dotvor. Ako na to? Počkajte si, kým slniečko nájde tvoju tvár a keď sa objaví na stene, obkreslite ju na kus papiera alebo si pomôžte lampou. Zatvor oči, aby ťa lampa neoslepila a rodič obkreslí tvoj profil na papier. Kreativite sa medze nekladú, určite prídete aj na iné zaujímavé pokusy so svetlom a tieňom.

DETI OD 10 ROKOV
Pozoruj tiene a skús ich nakresliť podľa skutočnosti. Postav si pred seba nejaké kuchynské predmety alebo ovocie a zeleninu a pokús sa nakresliť jednu z vecí aj s jej tieňom. Teraz je pre nás zaujímavejší tieň, ako predmet, ktorý ho vrhá a tak sa sústreď iba na obrys predmetu a viac sa pohraj s tieňom. Skús to všetko spraviť čiernobielo, použi ceruzku, uhlík, tuš. Ak by ti tieň začal utekať z papiera, popros rodičov aby ti požičali mobil alebo fotoaparát a rýchlo si odfoť svoju tieňohru. Potom si môžeš túto hru dokončiť aj neskôr.

PRÍPRAVA NA TALENTOVKY A DOSPELÍ
Postav si pred seba predmety, ktoré by mohli vrhať zaujímavý tieň alebo sa inšpiruj fotkami, ktoré vidíš, a skús si taký zaujímavý tieň odfotiť a podľa fotky kresliť a maľovať. Ak nie je slnečný deň, pohraj sa s lampou a snaž sa aby svetelný lúč vychádzajúci z lampy vrhol tieň na papier, ktorý si pripravíš. Snaž sa všímať si, či je tieň pevne ohraničený. Môžeš ho kresliť ceruzkou najväčšej mäkkosti 6B, 7B, 8B, prírodným uhlíkom, čiernym tušom, ale ak nájdeš suchý pastel alebo farby, kľudne maľuj a vyfarbuj.

Tešíme sa na vaše zaujímavé tieňohry! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť