Ďakujeme za pôsobivých obrov, budzogáne a skaly. Dnes náš čaká posledná téma v tomto týždni, na ktorej sa dúfame, vybláznite do sýtosti. Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu budúceho týždňa na stránke.

TÉMA NA PIATOK: Komiks.

Komiks je označenie pre sekvenčne usporiadanú postupnosť obrázkov alebo podobných znakov, ktorý sprostredkúva informácie, rozpráva príbeh alebo opisuje nejaký dej a na čitateľa pôsobí esteticky. Obrázky sú väčšinou kreslené a bývajú doplnené textom. Text môže byť umiestnený v takzvaných bublinách uprostred obrázka, v okrajovej časti obrázka alebo pod obrázkom. Obrázky sú často doplnené rôznymi zvukomalebnými výrazmi – citoslovcami. Najrozšírenejšie je čítanie a tvorba komiksov v USA, Japonsku, ale aj v Európe, napríklad vo Francúzsku. (https://kultura.pravda.sk/…/279781-slovensky-komiks-nadsen…/)

Komiksu sa darilo aj v prvej Československej republike. Neskôr na slovenskej scéne pôsobil autor Jozef Schek - autor Jožinka – dieťaťa svojich rodičov, ale aj výborných dobrodružných sci-fi obrázkových sérií. Spomenieme aj autorov z 90. rokov: Mráz, Fiala, Maxon, Dubnický, Pilcerová, Mikula a Danglár. Medzi úplne súčasných autorov patrí Andrej Kolenčík a Ivana Šáteková, ktorá je aj zakladateľkou facebookovej stránky CoronART. https://www.facebook.com/groups/2947447028610884/

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vymyslite obrázok s postavičkami, ktoré sú vtipne oblečené – napr. jedna postava je v kabáte a druhá v plavkách a rozprávajú si niečo smiešne, vtipné.., dokreslite im bublinu,
do ktorej skúste vpísať krátke slovíčka – bum, mňam, au, hah, mňau, plesk, fuj, podľa toho, čo postavičky robia. Staršie deti môžu vpísať aj vtipný rozhovor. Obrázok začnite kresliť čiernou fixkou / perom a odporúčame vám ho vyfarbiť farebnými fixkami alebo farbičkami.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vymyslite akčný príbeh veselého komiksu, v ktorom budú v hlavných úlohách všetci členovia vašej domácnosti / rodiny a pustite sa do tvorby. Rozdeľte papier na ľubovoľné množstvo okienok, minimálne 4 a rozkreslite si dej. Nezabudnite, že postavičky by sa mali v okienkach opakovať, linku kresby obtiahnite čiernou fixkou / perom a vyfarbite. Nezabudnite nakreslené obrázky doplniť aj textovými bublinami. Kresbe zdar!

Tešíme sa na vaše vtipné komiksy! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Marína Pavlovičová

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť