Ďakujeme za vašich veselých i desivých klaunov. Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke.

TÉMA NA ŠTVRTOK: Skalný budzogáň - inšpirácia povesťou.

Slovensko je krásna krajina s malebnou prírodou a množstvom zaujímavostí v nej. Jednou z nich je Skalný budzogáň nad obcou Zbyňov v blízkosti Rajeckých Teplíc. Skalný Budzogáň (720 m n. m.) má podobu zovretej päste a je vysoký približne 12 metrov. K Skalnému budzogáňu sa viaže legenda.

Tá rozpráva príbeh o obrovi, ktorý sa rád potuloval po krajine, až raz narazil na vľúdnu, utešenú, panenskú krajinu Rajeckej doliny. Hovorí sa, že veľkosť jeho čižmy by dokázala zakryť celé Rajecké Teplice. Ako doputoval do našich končín, rozhodol sa nachvíľku zastaviť a nabrať nových síl pri odpočinku v hornatej a zalesnenej krajine. Po dlhej ceste z ďalekých krajov tak vysmädol, že vypil celé Rajecké jazero, ktoré dnes už len ťažko možno nájsť.

V tom čase tam rástol aj najmohutnejší strom na celom šírom svete a volal sa Hromodub. Ale obor mal takú veľkú silu, že dokázal Hromodub úplne vykoreniť a navyše si z neho ešte aj budzogáň vystrúhať. Všetky brezy, smreky, ba aj buky a ostatné duby budzogáňom dokonale vyčistil, a tak sa väčšia časť Rajeckej doliny odkryla a nastavila svoju tvár slnku. Slnko sa veľmi často začalo opierať o odkryté skaliská. Odvtedy ich ľudia nazývajú Slnečné skaly.

Ako ich tak slniečko ohrievalo, obrovi sa zažiadalo oddýchnuť si pred ďalšou cestou. Po výdatnom obede sa teda uložil na skaly. Keď ľudia, ktorí sa obra báli videli, že stále tvrdo spí, natreli mu chodidlá nôh miazgou. Tak sa ešte v polospánku prilepil k zemi. Po prebudení zistil, že sa nemôže ani pohnúť. A tak v návale zlosti zahodil budzogáň ďaleko od seba a ten dopadol na pôvodné miesto, kde ešte pred príchodom obra rástol Hromodub.

Až na tretí deň sa podarilo obrovi odlepiť sa od trávnatej zeme. Ihneď sa cez kopce pozrel smerom na zahodený budzogáň: „Pre teba som stratil zbytočne tri dni svojho obrovitánsky drahocenného času! Bodaj by si skamenel!“ Od toho času až do dnešných dní je v zemi zapichnutý budzogáň, ktorý pripomína zovretú päsť. Jej fotku nájdete v galérii.

Zdroj: https://www.rajeckadolina.sk/…/co…/turistika/skalny-budzogan. Vysvetlivky: budzogáň - ťažký kyjak (v rozprávkach), miazga - šťava prúdiaca v strome.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Materiál: použite to, čo máte doma – papier, obyčajné ceruzky, pastelky, vodové, temperové alebo akrylové farby, nožnice, kúsok kartónu, lepidlo, staré noviny, ak máte bublinkovú fóliu, lepidlo a štetce.

1️. VARIANT
Ilustrácia k legende Skalný budzogáň
Skúste si predstaviť, ako vyzerá obor, ktorý vytrháva stromy, ako vyzerá strom - hromodub, ako vyzerá skalný budzogáň, ako vyzerajú brezy, smreky, duby a skaly (ukážka ako vyzerá dub, smrek a breza je vo fotkách) a všetko sa to pokúste nakresliť. Pekne vyfarbite obra aj stromy, skaly a pozadie.

2️. VARIANT
Ak budete zobrazovať iba skalu Skalný budzogáň, v ukážkach sú tri rôzne postupy, ktoré môžete použiť podľa toho, ktorý sa vám páči a aký máte doma materiál. (pozrite si fotky)

Postup:
Vo všetkých ukážkach vždy začnite tak, že si vodovou farbou na papier načrtnite, aký bude veľký Skalný budzogáň, a kde budú kopce a obloha.

A: Pokrčte noviny a snažte sa miesto, kde ste načrtli skalu zakryť pokrčenými novinami a prilepiť ich na papier. Potom noviny vyfarbite svetlou temperou alebo akrylom. Pokiaľ vám farba schne, vyfarbite si okolie skaly. Môžete tak urobiť pastelkami alebo vodovkami. Po vyschnutí ešte vyfarbite skalu pozornejšie, snažte sa tieňovať, sledujte, kde dopadá svetlo, a kde tieň.

B: Zoberte kúsok bublinkovej fólie a štetcom ju natrite farbou skaly a odtláčajte na papier. Po zaschnutí ju dotieňujte ceruzkou. Dofarbite pozadie.

C: Zoberte malý kúsok kartónu a s ním rozotierajte farbu skaly na miesto, kde skala bude. Po zaschnutí ju dotieňujte ceruzkou, farbou alebo pastelkou. Dofarbite pozadie.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Materiál a zadanie je také isté ako pre deti od 4 do 10 rokov. Okrem ilustrácie si môžete urobiť štúdiu stromov – dubu, smreku a brezy (inšpirujte sa fotkami).

Tešíme sa na vašich krásnych obrov, skaly a budzogáne! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť