Ďakujeme za krásne skladačky, vyšli vám veľmi pekne! Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na facebooku a v priebehu týždňa na stránke.

TÉMA NA STREDU: Klaunovská koláž.

Výtvarný umelec telom aj dušou, to bol Pablo Picasso. Začal maľovať skôr, ako sa naučil rozprávať. Už od detstva sa mu veľmi páčilo chodiť do cirkusu. Klaunov a cirkusových akrobatov preto nájdeme vyobrazených aj v jeho dielach. V roku 1920 namaľoval klauna s názvom "Punchinello s gitarou". Na prvý pohľad vyzerá ináč ako naozajstní klauni. Je to tým, že Picasso ho vytvoril z geometrických tvarov. A tým sa dostávame k našej dnešnej úlohe.

Technika: kresba/maľba, koláž. Materiál: farbičky, voskovky, farby - tempery, vodovky, štetec, výkres min. A4, ceruzka, farebné papiere, vzorované papiere, staré noviny, časopisy, kúsky látky, lepidlo, nožnice.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postup:
1. Najskôr si urobíme iba pozadie - scénu bez klauna, čiže javisko a oponu. Klaun bude stáť na javisku a opona bude za ním. Odporúčame si pozadie namaľovať farbami, ale môžete použiť aj farbičky. Farebnosť necháme na vás. Ak ste pozadie maľovali nezabudnite počkať kým uschne farba.
2. Na koláž si pripravíme kúsky papiera, novín či látky. Na jednotlivé kúsky si predkreslite časti tela klauna z rôznych geometrických tvarov. Pripravte si väčšie časti, aby váš klaun nebol maličký, a jednotlivé časti si nastrihajte.
3. Rozložte si časti klauna na pripravenú scénu a až keď ste spokojní, všetky kúsky prilepte.
4. Na väčšie kúsky napr. na telo môžete klaunovi dolepiť menšie, farebné odlišné tvary.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Platí to, čo pre menšie deti, avšak vy môžete vytvoriť klauna buď v nejakej zaujímavej cirkusovej póze alebo s hudobným nástrojom. Môžete sa viac vyhrať s detailami. Urobte klaunovi rôzne štruktúrované oblečenie, použite rozmanitý materiál, kombinujte rôzne vzory, okrem lepenia môžete aj dokresľovať fixkou.

Tešíme sa na vašich krásnych klaunov z geometrických tvarov. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ DICKINS, Rosie. Maľujeme podľa veľkých majstrov. Bratislava: Junior, 2007. 96 s. ISBN 9788071468578. Tému pre vás prispôsobila a originálne ukážky vytvorila Viera Katreničová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť