Ďakujeme za krásne rozpohybované skice rodinných príslušníkov a zvieratiek. Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku  v priebehu týždňa na stránke.

TÉMA NA UTOROK: Skladačka z kartónu.

Sviežosť, hravosť, sloboda či nespútaný prejav. To je len pár vlastností detskej tvorby, pre ktoré je jedinečná a pre dospelých len ťažko napodobniteľná. Slávni a uznávaní umelci, ktorých tvorba je špecifická týmito charakteristikami, boli napríklad Joan Miró, Jean Dubuffet či Alexander Calder. Pozrite si ich diela v našej galérii a skúste pouvažovať nad pocitmi, ktoré vo vás vyvolávajú. Taktiež vám môžu poslúžiť ako inšpirácia k dnešnej téme.

Dnes si vyrobíme skladačku, ktorá má v sebe svieži nádych súčasného umenia a zároveň je veľmi jednoduchá na výrobu.

Materiál: výkres, fixky, farbičky, štetec, vodové farby, nožničky, kartón, orezávač.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postup:
1. Zavrite oči a predstavujte si, ako so svojimi spolužiakmi hráte futbal na ihrisku, naháňate sa na školskom dvore či počas prestávky. Fixkou sa pokúste čo najvernejšie nakresliť smer, ktorým sa pohybujete. Čiary sa podľa toho môžu pretínať, môžu byť rovné, oblúkové, rýchle či pomalé.
2. Po chvíli otvorte oči. Áno, niekto by mohol povedať, že je to obyčajná čmáranica. Ale iba vy viete, čo je v nej zaheslované.
3. Teraz si vezmite farbičky a vyfarbite niektoré časti ako sa vám páči. Ak máte, môžete použiť aj vodové farby. Už v tejto fáze vám určite vzniklo dielko hodné vystavenia.
4. Ak si z neho chcete vytvoriť sochu, skúste obrázok vystrihnúť a rozstrihať na niekoľko častí. Tie zase v niektorých častiach prestrihnite a vsuňte jednu do druhej. Vyrobili ste si skladačku, ktorú môžete neustále meniť, variovať a dotvárať jej ďalšie diely, kým s ňou nebudete spokojní.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Postup:
1. Tento postup je o niečo náročnejší, pretože si vyžaduje použitie orezávača. Ak máte doma pár kartónov na vyhodenie, môžete si z nich vyrobiť skladačku, len monumentálnejších rozmerov.
2. Narežte si z nich rôzne útvary a postupujte rovnako ako v postupe pre mladších. Pomaľujte si ich podľa vlastného uváženia a trochu ich narežte v niektorých častiach. Vsuňte ich do seba a dávajte pozor, aby bol objekt stabilný.
3. Svoj výrobok vystavte doma na čestné miesto a nezabudnite odfotiť.

Tešíme sa na vaše krásne skladačky. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť