Ďakujeme za krásne nočné výjavy z lesa, sú očarujúce.  Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke.ň

TÉMA NA PONDELOK: Skica pohybu.

Skica je výkres zhotovený voľnou rukou na informovanie či objasnenie predstavy, je to náčrt výtvarného alebo technického nápadu. Používa sa vo výtvarnom umení, v architektúre, v dizajne, ale napríklad aj vo fyzike či chémii. Pôvodné návrhy bývajú dôležitou súčasťou kreatívneho navrhovania, sú akýmsi dokumentom myšlienkových pochodov autora/umelca.

Výtvarné skice sa načrtávajú rýchlo na mäkký papier, prípadne na obyčajný baliaci papier, ktorý si môžete nastrihať na menšie formáty. Použiť môžete aj skicárik - malý zošítok. Na skicovanie je ideálna mäkká ceruzka, teda taká, na ktorej je písmenko B a nejaké číslo - čím je číslo vyššie, tým je ceruzka mäkšia. Ak sa rozhodnete kresliť na väčší papier, môžete použiť aj uhlík. Uhlíky bývajú prírodné a umelé. Umelý sa menej drví, ale samozrejme skicovať sa dá aj perom - vznikne nám perokresba.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Priprav si mäkký papier, ideálne aj 3, a pusti sa do rýchleho skicovania živých postáv – rodičov, súrodencov, ale ako skvelý model ti poslúži aj akékoľvek zvieratko – psík, mačička, rybička. Potrebovať budeš iba obyčajnú ceruzku, čím bude mäkšia, tým lepšie. Pokús sa nakresliť tvoj model tak, aby bolo z obrázku jasné, akej činnosti sa venoval, teda aby bolo vidieť, čo kto robil. Mamička varila alebo cvičila jógu? Psík naháňal čmeliaka na záhrade? Činnosť postáv zachytíš hlavne tým, keď ukážeš, čo robia ruky a nohy.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Na mäkký papier nakreslite viacero rýchlych skíc (jedna max. 15 min.) ľudí či zvieratiek. Snažte sa zachytiť pohyb, teda postavu pri nejakej činnosti. Je možné, že sa váš model bude stále hýbať, ale ak si vyberiete jednu polohu, zostaňte pri nej a snažte sa ju dotvoriť aj pomocou zapamätaného. Je to cvičenie zamerané na pozornosť, čiže snažte sa zapamätať si jeden okamih, v ktorom sa váš model nachádza tak, akoby ste boli na chvíľočku fotoaparátom. Na inšpiráciu posielame link na cvičiace a tancujúce deti, video si môžete zastaviť a skúsiť nakresliť deti pri tanci. https://www.youtube.com/watch?v=MUz1Ml8BhNo

Tešíme sa na vaše krásne skice. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Marína Pavlovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť