Ďakujeme za krásnych Pinocchiov a bábky!  Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Ostrov.

Niektorí z nás by sa v týchto časoch možno najradšej ocitli niekde v exotike. Na vzdialenom ostrove plnom exotického ovocia a s nohami v mori či oceáne. Poďme si spolu trošku uletieť na neznámy ostrov. Predstavte si, že letíte z veľkej výšky a keď sa pozriete nadol, vidíte len machuľu. Machuľa sa postupne ako letíte nadol zväčšuje a ukazuje svoje exotické krásy. Dlhé pláže okolo ostrova, rôzne druhy rastlín a kvetov a možno aj nejakých domorodých obyvateľov. Alebo to bude ostrov s lunaparkom? Alebo s nejakým rozprávkovým kráľovstvom? To už necháme na vašej fantázii. Vašou dnešnou úlohou bude nakresliť ostrov, ktorý sa postupne zväčšuje a vy vidíte čoraz viac detailov.

DETI OD 4 DO 8 ROKOV
Technika: kresba/maľba. Materiál: biely papier A4, ceruzka, farbičky, tenká fixka, vodové farby, štetec a voda.

Postup:
1. Papier si prehnite na polovicu a ešte raz na polovicu tak, aby vám vznikli 4 políčka. Veľmi malé deti (3, 4 ročné) môžu kresliť ostrov len na 2 políčka.
2. Ceruzkou si na horné ľavé políčko nakreslite malinký ostrovček, ktorý by ste videli keby ste leteli padákom z tej najvyššej výšky. Na takom ostrove ešte nič konkrétne neuvidíme.
3. Do pravého horného políčka nakreslite ten istý ostrov, avšak už sme k nemu trošku bližšie, čiže ostrov bude o niečo väčší.
4. Do ľavého dolného políčka nakreslite ostrov opäť o trochu väčší, už sa na ňom začnú črtať detaily.
5. Do pravého dolného políčka nakreslite ostrov v plnej kráse, už sme úplne blízko a krásne vidíme, čo všetko sa na ňom nachádza.
6. Až keď budete mať vo všetkých políčkach ostrov nakreslený, až potom začnite vyfarbovať.
7. Na záver môžete okolo ostrova vodovými farbami domaľovať vodu. Keď farba uschne, tenkou fixkou zvýraznite detaily.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika a materiál: rovnaký ako pri menších deťoch.

Postup: rovnaký ako pri menších deťoch avšak papier si rozdelte na 8 políčok, čiže papier zložte trikrát.

TIP: Začnite kresliť detaily ostrova na poslednom políčku čiže na najväčšom ostrove a potom pokračujte na tie zmenšené.

Tešíme sa na vaše krásne ostrovy. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás prispôsobila a originálne ukážky vytvorila Viera Katreničová (podľa ŠTOFKO, Miloš. Psychodidaktika procesuálnej výtvarnej výchovy. Bratislava: VEDA, 2010, s. 155. ISBN 9788022411103.)

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť