Ďakujeme za krásne vymyslené písma a tajné odkazy! Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA STREDU: bábka Pinocchio.

Kedysi dávno žil v Taliansku stolár, ktorý sa volal Geppetto. Rozhodol sa, že si vyrobí bábku. Keď ju dokončil, zistil, že sa hýbe a rozpráva ako živá. Nazval ho Pinocchiom. Potom mu z farebného papiera urobil šaty a zo striedky chleba vyrobil čiapočku. Dal mu topánky, kúpil mu šlabikár a poslal ho do školy. Pinocchio na ulici počul krásnu hudbu, ktorá vychádzala z cirkusu. Predal šlabikár a šiel na predstavenie. Z diaľky ho sledovali Kocúr a Líška. V cirkuse sa Pinocchio dostal do rúk Hltača ohňa, ktorý ho považoval za jednu zo svojich bábok. Pinocchiovi sa ho však podarilo dojať tak, že mu Hltač ohňa daroval zlaté mince pre otca Geppetta. Keď Pinocchio vyšiel z cirkusu, pristúpili k nemu Kocúr a Líška a povedali, že poznajú pole zázrakov, na ktorom sa jeho zlaté mince rozmnožia za jedinú noc, stačí ich zakopať do zeme. Pinocchio sa vybral na pole, v noci pod dubom zakopal peniaze. Keď chcel odísť, Kocúr s Líškou ho zavesili na strom. Po niekoľkých dňoch sa Pinocchio prebudil a zistil, že leží v posteli v dome Modrej víly. Zachránila ho a starala sa o neho. Pinocchio porozprával Víle o všetkom, čo sa mu stalo. Hanbil sa a preto vravel Víle samé klamstvá. Zrazu cítil, že sa mu nos predĺžil. Pochopil, že to nebolo správne, a povedal Víle pravdu. Vtedy sa jeho nos zmenšil a bol ako predtým. Víla mu dovolila, aby odišiel za otcom, lebo vedela, že otec sa o neho veľmi bojí. Pinocchio šiel domov, ale po ceste stretol chlapca Knôtika, ktorý veľmi nerád chodil do školy. Knôtik nahovoril Pinocchia, aby sa s ním vybral do veselého mestečka. Po niekoľkých dňoch všetkým narástli somárske uši a predali ich do cirkusu. Tam Pinocchio premenený na somára pracoval. Keď však raz večer začal krívať, hodili ho do mora. Vo vode sa znova stal bábkou. Zhltla ho obrovská veľryba. Pinocchio v jej bruchu zbadal Geppetta, ktorý pri hľadaní syna spadol do mora a ocitol sa v bruchu veľryby. Otec so synom sa zvítali. Vtom veľryba silno kýchla a vyhodila ich na morský breh. A tak sa živí a zdraví ocitli na suchu. Šťastní uvideli, že Pinocchio už nie je bábkou, ale naozajstným chlapcom! (Príbeh od Carla Collodiho) Kto by si chcel vypočuť rozprávku o Pinocchiovi tu je: https://www.youtube.com/watch?v=MW4tAQs020Q

Čo je vlastne bábka? Je to objekt, ktorým bábkoherec vytvára postavu na javisku. Bábky môžu byť priestorové, ale aj plošné - tieňové alebo transparentné, ovládané bábkovodičom zhora, zboku, alebo zozadu, priamo (na prstoch, na dlani - maňuška) alebo sprostredkovane (závesná - marioneta; tyčová - javajka). Vystupujú v bábkových divadlách, ktoré môžete navštíviť so svojou rodinou, alebo kočujú po škôlkach, školách, festivaloch a jarmokoch.

Klasické bábky sú vyrobené z dreva ako aj Pinocchio, ale môžete si ich vyrobiť aj z kartónu, papiera, vymodelovať z papierovej hmoty, ušiť z látky. Divadielka, v ktorých vystupujú sú krásne vyzdobené, majú maľované kulisy ale hlavne červenú oponu. Opona sa na začiatku divadla rozhrnie, aby sme si mohli pozrieť bábkový príbeh a na konci sa zatiahne, niekedy zazvoní na konci aj zvonec.

DETI OD 4 DO 8 ROKOV
Vyberte si niečo, čo sa vám páčilo z príbehu o Pinocchiovi a skúste to nakresliť. Ak nájdete doma vodovky, môžete si pozadie namaľovať vodovkami a Pinocchia nakresliť farbičkami. Nezabudnite na jeho zväčšujúci sa nos. Môžete mu nakresliť aj postavičky, ktoré po ceste stretol. Otca Geppetta, Hltača Ohňa, Modrú Vílu, Kocúra a Líšku, Knôtika, Obrovskú veľrybu. Nakreslite ho ako sedí u otca Geppetta, alebo vystupuje v cirkuse, ako leží u Modrej Víly, ako mu narástli oslie uši, alebo ako ho zjedla veľká veľryba...

DETI OD 8 ROKOV
Pinocchio je bábka. Skladá sa z kĺbov a rôznych častí, ktoré sú spravené tak, aby sa bábka hýbala podobne ako človek. Bábkari sú strašne šikovní a tvoriví, vedia si vyrobiť bábky a viesť ich v divadle. Skúste nakresliť Pinocchia ako drevenú bábku, na ktorej vidieť, že je z dreva, že má rôzne malé časti, možno má na rukách špagátiky, aby s ňou mohol bábkar hrať divadlo. Stačí Vám na to ceruzka, tenká čierna fixka alebo guličkové pero. Môžete ho vytieňovať ceruzkou, perom a fixkou musíte šrafovať. (pomocou čiaročiek, ktoré zhusťujete alebo prekrývate cez seba). Kombinujte kresbu s maľbou. Pozrite si fotky dvoch drevených Pinocchiov, ktorých mám u seba doma. Ten v červenom oblečení je z Francúzska a vyrobila ho firma Janod, hrali sa s ním vaši rodičia a možno aj starí rodičia. Ten druhý s hodinkami a modrými nohavicami je vyrobený na Slovensku, šikovnými sestrami-hračkárkami z Atelier A2Z, Alžbetou a Zuzanou Malcovými. Vždy je to Pinochio - drevená bábka, ale každý autor ho vidí a stvárňuje inak.

PRÍPRAVA NA TALENTOVKY A DOSPELÍ
Vyberte si niektorú z fotiek, drevených bábok Pinocchia, alebo s ďalšími bábkami Pippi a indickými bábkami muža a ženy, ktoré sú spojené šatami. Skúste fotku čo najvernejšie nakresliť. Ak chcete len čiernobielo, použite ceruzku, uhlík, alebo perokresbu tušom. Perokresba tušom krásne vyzerá domaľovaná vodovou farbou. Suchý pastel alebo pastelky dajú vyniknúť farbám na drevených bábkach. Dodržujte pravidlo dvakrát meraj, raz kresli, a aj tu platia princípy perspektívy a anatómia. Pri bábke nie je kánon 1:7 (koľkokrát sa nachádza hlava v tele) ako u dospelého človeka, ale skôr 1:5 ako pri deťoch. Netreba na to zabúdať a všetko si dôkladne premerať.

Tešíme sa na vaše krásne kresbičky Pinocchia a bábok. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová spolu s dcérami Majkou a Zojkou.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť