Dúfame, že ste si užili krásnu Veľkú noc a oddýchli ste si cez sviatočný čas. Ďakujeme za krásne košíčky a hniezda pre kuriatka a vajíčka. Galériu s výtvormi z piatku zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA UTOROK: Písmo. 

PODTÉMA: vymyslené, obrázkové, tajné, indiánske a iné.

Písmo vzniklo ako dôsledok potreby ľudí zaznamenávať a ďalej sprostredkovať myšlienky a udalosti v ich živote. Dnes je písmo všeobecne pomocníkom pri dorozumievaní medzi ľuďmi. Vývoj písma prebiehal postupne. Už v praveku sa ľudia pokúšali zaznamenať dôležité udalosti vo svojom živote kresbami, neskôr obrázkami a symbolmi. Z prvotných symbolov začali vznikať obrázkové písma v starej Číne, Indii, Mezopotámii či v Egypte. Starí Feničania zjednodušili egyptské písmo a znakom priradili zvukovú podobu – vzniklo tak hláskové písmo. Od Feničanov ho prevzali a prispôsobili si Gréci a od nich Rimania – tak vzniklo latinské písmo, ktoré používame aj my dnes. 

Ukážka hlaholiky, zdroj: https://refresher.cz/52314-Porozumeli-by-sme-dnes-hlaholike-Na-prve-pismo-Slovanov-sa-zabuda-hoci-bolo-uzko-spojene-s-nasimi-predkami

Ukážka rôznych písiem, zdroj: https://www.ped.muni.cz/clil/dvd/prirucka/lp/subject_15/age_12/lp_38.html

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vytvor si svoje vlastné písmo - či už obrázkové, vymyslené alebo iné - a skús v tomto písme napísať svoje meno alebo vetu.

Technika: kresba/ maľba. Materiál: 4 vrecúška čierneho čaju, 250 ml hrnček vriacej vody, papier A4/A3, štetec, vodové farby, pastelky, tenká fixka, tuš, pierko, červená šnúrka.

Postup č.1 – „odkaz na starom papieri“
1. Najprv si uvaríme čierny čaj (maminka alebo ocko). Keď ochladne, tak vrecúškami vyfarbíme celý papier. Necháme vysušiť.
2. Zatiaľ, čo nám schne papier, tak si vymýšľame písmo a odkaz, aký chceme napísať vo svojom vymyslenom písme. Najprv si vymyslíme jednotlivé písmená a potom ich môžeme nakresliť ako svoje meno, slovo, vetu na listinu, alebo zaznamenať na papier ako tajné písmo.
3. Keď už máme papier vysušený, tak naň píšeme odkaz. Môžeme použiť pierko a tuš, prípadne tenkú fixku.
4. Potom dotieňujeme okraje, aby vyzerali ako starý popraskaný papier. Okraje papiera opatrne obtrháme, zrolujeme a zaviažeme červenou šnúrkou. Tajný odkaz je hotový.

Postup č.2 – „meno v obrázkovom písme“
Napíšte si svoje meno ceruzkou paličkovým písmom a potom sa pozorne pozrite na písmenká. Čo vám pripomínajú? Postavičky, zvieratká, ovocie, zeleninu? Začnite vymýšľať, vyfarbovať. Určite sa vám to krásne podarí!

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Materiál môže byť ako u menších detí, prípadne môžete kompozíciu z písmen namaľovať na papier alebo plátno akrylom. Podľa toho čo máte doma.

Vytvorte si svoje vlastné písmo, vlastnú abecedu. Zistite, koľko písmen by mala mať vaša abeceda – napríklad slovenská má 46 písmen. Druhá možnosť je vytvoriť obraz – kompozíciu z písmen ako to robili napríklad známi umelci, ktorých diela nájdete v priložených fotkách.

Viliam Pirchala (1951) - Písmená - B, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:GUS.K_1662

Juraj Meliš (1942-2016) - Idea, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:GNZ.G_844


Tešíme sa na vaše tajné abecedy a obrázky z písmen. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť