Ďakujeme za krásne bodkované motýliky, zvieratká a stromčeky. Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a začiatkom budúceho týždňa na stránke. 

TÉMA NA PIATOK: Veľkonočný košíček a hniezdo pre kuriatka.

Vajíčka aj kuriatka sú neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov. Symbolizujú radosť z nového života a vzkriesenia. Naši predkovia si nimi zdobili svoje príbytky a ani my si nevieme predstaviť sviatky bez nich. Dnes si ukážeme ako si vyrobíme milý košíček na vyzdobené vajíčka pre mladších, alebo útulné hniezdo pre vajíčka a kuriatko pre starších.

Materiál: kartónová krabica od vajec, suchá tráva, halúzka, nožnice, lepidlo, štetec, farby (tempera, akryl), ceruzka, vyfúknuté vajíčka

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postup pre Košíček pre vajíčka:
1. Odstrihneme časť kartónu na vajíčka a do spodnej časti nalepíme kúsok kartónu z krabice.
2. Natrieme ho farbou. Najlepšie takou, akú máme najradšej a necháme ho uschnúť.
3. Kým kartón schne, poďme si vyrobiť rozkvitnutú halúzku. Tento postup je rovnaký, ako pri výrobe hniezda Odstrihneme končeky špicov, ktoré oddeľujú vajíčka v kartónovej krabici. Natrieme ich z oboch strán a počkáme kým uschnú. Môžeme dolepiť aj zelený lístok.
4. Teraz, keď už máme košíček uschnutý, vyzdobenú halúzku umiestnime do košíčka. Halúzku prestrčíme aj cez spodnú časť a prilepíme, aby sa nehýbala.
5. Na záver poukladáme vyzdobené vajíčka a tadaaaaaaa krásny košíček je na svete!

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Postup pre Hniezdo:
1. Kartónovú krabicu si rozdelíme na tri časti. Najmenšiu časť prilepíme na spodok prvej časti a tak vytvoríme „zábradlie“ na hniezdo. Do vrchnej časti nezabudnite urobiť dierku ceruzou na zavesenie.
2. Krabicu natrite. Nemusí byť hnedá ako v návode. Napríklad ak chcete, aby vaše hniezdo bolo pod oblohou, môže byť aj modré s obláčikmi.
3. Kým krabica schne, môžeme si vyrobiť halúzku. Odstrihneme končeky špicov, ktoré oddeľujú vajíčka v kartónovej krabici, natrieme ich z oboch strán a počkáme, kým uschnú. Môžeme dolepiť aj zelený lístok. Potom ich nalepíme na halúzku a tú umiestnime do hniezda.
4. Do hniezda môžeme naukladať suché trávy, ktoré sme si našli na potulkách prírodou, pridať môžeme aj pierka či koráliky. Zakryjeme nimi aj vonkajšiu časť hniezda.
5. Vyrobili sme si útulné hniezdočko, do ktorého môžete naukladať vyzdobené vajíčka. Existuje nespočetné množstvo spôsobov výzdoby vajíčok. Na vajíčkach v galérii bolo použité odtláčanie listov. Techniku sme si vysvetlili v predchádzajúcej téme s názvom „Otláčanie – monotypia". Vajíčka zatiaľ ešte nelepíme.
6. Nakreslíme si kuriatko a vystrihneme ho. Dobre pouvažujeme nad rozmiestnením, aby spolu s vajíčkami vznikla pekná kompozícia. Ak sme s výsledkom spokojní, nalepíme kuriatko aj vajíčka (veľmi jemne).

Tip pre náročnejších: pozorne si prezrite ako kuriatko vyzerá, snažte sa ho čo najvernejšie zachytiť. Ak chcete nakreslite si ich aj viac.

Teraz už ostáva iba nájsť vhodné miesto a zavesiť ho! 

Tešíme sa na vaše košíčky a hniezda. Dúfame, že vám pomôžu vyzdobiť sviatočný stôl.  Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť