Ďakujeme za krásne vajíčka na vandrovke. Vyslali ste ich do kadejakých existujúcich aj vesmírnych krajov, veruže ste sa pekne vybláznili! Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. POKRAČUJEME!

TÉMA NA ŠTVRTOK: Vybodkuj si obrázok - pointilizmus.

V Austrálii žije domorodý kmeň Aborigénov,(pôvodných obyvateľov Austrálie) ktorí sedia na zemi, na veľkých plátnách. V rukách majú drevené paličky, ktoré namáčajú do farieb a bodkovaním vytvárajú obrazy. Maľujú austrálske rastliny a zvieratá, ktoré obývajú Austráliu a nie sú nikde inde na svete. Kengura, koala, vtákopysk, emu, ježura alebo stromy, ktoré tu rastú - eukalyptus a baobab.
https://www.vytvarnavychova.sk/…/44-pointilizmus-neoimpresi…


Pointilizmus je výtvarný smer, ktorý vznikol vo Francúzsku. Najznámejšími maliarmi, ktorí tvorili v duchu pointilizmu boli George Seurat, Paul Signac, ale aj Camille Pissarro a Henri Edmond Cross. Point znamená bodka. Čistá farba sa malými ťahmi štetca vedľa seba ukladá na plátno v podobe malých bodiek alebo bodov. Pointilizmus má veľmi blízko k technike austrálskych domorodcov, aj keď vznikol oveľa neskôr. Základom našej práce teda bude farebná bodka, ktorou budeme maľovať.


Paul Signac (1863–1935) - Portrét Félixa Fénéona, zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Signac_-_Portrait_de_Félix_Fénéon.jpg?fbclid=IwAR0wbYIY1IkAMWe5GmGvDP3xi2RbXVr4bazq4S4kkupM_xacy81MB3HbMSk

Henri-Edmond Cross (1856-1910) - Ružový oblak, zdroj: https://www.wikiart.org/en/henri-edmond-cross/the-pink-cloud

Materiál:
Nájdite si doma niečo, čím sa dajú robiť bodky. My u nás v ateliéri používame na bodkovanie vatové tyčinky do uší. Ak ich nemáte, nevadí, skúste si nájsť paličku, ktorú si budete namáčať do farby. Potrebujete teda: vatovú tyčinku/paličku, temperovú farbu a výkres biely alebo farebný menšieho formátu A5.


DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Námet: Motýľ, zviera, strom


1. Ceruzkou si nakreslite motýľa, zviera alebo strom na celý papier.
2. Na paletu si vytlačte rôzne farby.
3. Vatovú tyčinku namáčajte jemne do farby a vymaľujte motýľa iba bodkovaním - bodky nanášajte tesne jednu vedľa druhej. Ak chcete, aby bol motýľ pestrofarebný, použite viac farieb. Dbajte na to, aby boli farby vždy čisté.
4. Keď bude váš obrázok celý vybodkovaný, zvýraznite ho čiernou farbou - obrys tiež vybodkujte.DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ

Námet: Oblaky


1. Vyskúšajte nemiešať farby na palete, ale bodkovaním jednotlivých odtieňov cez seba dostať odtiene, ktoré chcete.
2. Určite si odstup. Odstúpte si a pozerajte sa na váš obrázok z diaľky, inak neuvidíte, ako sa vám prelínajú farby cez seba.
3. Môžete maľovať – bodkovať na kus kartónu. Natrite si ho predtým bielou farbou, ak máte akryl, tak akrylovou. Ak nájdete latex, tak latexovou, a keď nič iné, aspoň temperkou. Musíte z oboch strán, pretože by sa vám kartón inak pokrútil. Ak nenájdete kartón, bodkujte na papieri.
4. Postup pri bodkovaní je podobný ako pri maľbe. Najprv začnite neutrálnymi tónmi, potom pridávajte tmavšie tóny, a na záver si nechajte svetlá, to znamená najsvetlejšie farebné tóny a bielu farbu.

Tešíme sa na vaše bodkované výtvory. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.


©️ Tému pre vás pripravili Viera Katreničová a Zuzana Dobrovičová. Výtvarné ukážky vytvorili Viera Katreničová, Majka, Zojka a Zuzana Dobrovičové.


Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť