Ďakujeme za krásne ruky, ručičky a rukavičky. Dneska nás čaká veľmi aktuálna téma. Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku a zajtrajška na stránke. 

TÉMA NA UTOROK: Veľkonočná pohľadnica.

História pohľadníc siaha až do konca 19. storočia. Pohľadnice vznikli práve na našom území, v Rakúsko-Uhorsku, odkiaľ sa veľmi rýchlo rozšírili do celého sveta a vyvíjali sa až do dnešných podôb. Pôvodne boli tlačené technikou litografie a zinkografie. Vo svete sa pohľadnice zdokonalili a rozvinuli do neobyčajne rozmanitých podôb. Vydávali sa ako mechanické hračky, zachovali sa pohľadnice – kalendáre, tiež pískacie karty, reliéfne a vyšívané pohľadnice, optické ilúzie, rôzne skladačky a pohľadnice zvláštnych atypických rozmerov.

Pohľadnica má za cieľ potešiť našich blízkych, s ktorými nie sme v každodennom kontakte. Človek, ktorý pohľadnicu dostane, si ju podrobne prezrie a prečíta, cíti sa dobre, že si naňho niekto spomenul. Komu vytvoríte pohľadnicu vy? Ak máte doma poštové známky, v rámci prechádzky môžete ručne vyrobenú pohľadnicu vhodiť do schránky a poslať svojim blízkym, ktorí s vami nebývajú. V prílohe nájdete postup ako si takú pohľadnicu vyrobiť. Môžete použiť farebné papiere, krepový papier, ale dokonca aj farebné látky na dekorovanie. Fantázií sa medze nekladú, použite čokoľvek, čo doma nájdete. My sme pre vás vytvorili pohľadnicu dozdobenú vajcovými škrupinkami.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vyber si niekoho, koho chceš potešiť a vytvor mu pohľadnicu s veľkonočným motívom. Pohľadnica by mohla byť otváracia z farebného papiera/výkresu, podľa toho, akej farby máš doma papier. Technike a materiálu sa medze nekladú, môžeš použiť krepový, farebný papier na vystrihovanie typických veľkonočných symbolov – vajíčko, zajačik, kuriatko, sliepočka, korbáč, šibačka, polievačka… a dokresliť farbičkami.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Navrhni otváraciu pohľadnicu s textom pre konkrétnu osobu. Dizajn pohľadnice ponechaj vo veľkonočnom duchu, ale farebnosť a motív prispôsob tomu, pre koho je pohľadnica určená. Zahraj sa na grafického dizajnéra alebo dizajnérku! Inšpiruj sa tým, ako veľkonočný námet zobrazil Janko Alexy, Ernest Zmeták alebo Michal Škrovina.

Ernest Zmeták (1919-2004) - Veľkonočné vajce, zdroj: https://www.webumenia.sk/autor/12162

Janko Alexy (1894-1970) - Veľká noc, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:OGD.O_279?collection=98

Michal Škrovina (1940) - Veľká noc - Šibači, zdroj: https://www.webumenia.sk/autor/10548

©️ Tému pre vás pripravila Marína Pavlovičová

Tešíme sa na vaše originálne pohladničky. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť