Už 3 týždne spolu tvoríme doma. Ďakujeme, že sa stále s radosťou zapájate a posielate nám svoje výtvory! Veríme, že vám výtvarná doma robí radosť a tešíme sa z veselých virtuálnych galérii detskej a dospelej tvorivosti, ktoré sa nám spoločnými silami darí budovať. Ďakujeme za krásne zbierky drobných predmetov, sú to nádherné hravé štúdie farieb a tvarov. Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a zajtra na stránke. 

TÉMA NA PONDELOK: Ruka, ručička, rukavička.

Ruka je súčasťou nášho tela, stále ju máme so sebou, používame ju denno denne. Ani si neuvedomujeme, že taká samozrejmá vec je často predmetom výtvarnej tvorby. S kresbou ruky sa stretne každý začínajúci i renomovaný výtvarník: Michelangelo Buonarroti, Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Andrae del Sarto, Dušan Gerčner, Ján Berger, Laco Teren, Andrej Barčík, Veronika Rónaiová a mnohí iní.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Akú má asi ruku obor, trpaslík, vodník, mimozemšťan, príšerka? Akú ručičku má princeznička, víla alebo výtvarník? Akú ručičku by ste chceli mať vy? Plnú prstienkov, náramkov, farebných nechtíkov? Ak chcete, tak si predstavte, aké rukavičky nosí princezná na bále, nevesta na svadbe alebo záhradník v záhrade, lyžiar v zime a iní. Skúste zapojiť fantáziu a vymýšľať si.

Technika: kresba/maľba. Materiál: použite to, čo máte doma - obyčajné ceruzky, pastelky, vodové, temperové farby, suchý a mastný pastel, nožnice, lepidlo.

Postup:
1. Na papier/výkres A4 si nakreslite ruku. Menšie detičky si môžu obkresliť vlastnú ruku.
2. Potom do predkreslenej ruky kreslite a zaplňte ju prstienkami, ozdôbkami, vymýšľajte si vzory. Nakoniec ruku vyfarbite.
3. Ak chcete, tak ju môžete opatrne vystrihnúť a nalepiť na farebný papier (ak ho doma máte).

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vašou úlohou je čo najvernejšie nakresliť svoju ruku. Máte šancu opäť kresliť podľa vlastného modelu, prípadne podľa dreveného modelu v prílohe.

Technika: kresba. Materiál: obyčajné ceruzky, prípadne tuš, uhlík, rudka a pastel.

Postup:
1. Pokúste sa využiť denné svetlo, prípadne nasvietiť ruku lampou, ktorú určite máte na písacom stole.
2. Kreslite obyčajnou ceruzkou (môžete využiť rôzne mäkkú alebo tvrdú, ak máte doma sadu), alebo môžeš skúsiť kresbu tušom. Nezabudnite na tieňovanie a proporcie - aké dlhé sú prsty v porovnaní s dlaňou, koľko častí/článkov má prst, aké veľké sú nechty, aký majú tvar. Každý z nás má inú ruku, takže aj vaša kresba ruky bude určite jedinečná.
3. Ak chcete, tak sa zahrajte na dizajnéra a vymyslite návrh rukavice - zimnej, lyžiarskej, detskej, záhradníckej, rukavičiek pre bábätko, plesových rukavičiek atď.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Tešíme sa na vaše originálne ruky, ručičky a rukavičky. Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť