Ďakujeme za krásne grafiky, ktoré ste vytvorili pomocou otláčania najrôznejších predmetov. Však je zábava používať okrem štetca pri umení aj všelijaké bláznivé veci ako napríklad rolky od toaletného papiera, špagátiky a vrchnáčiky od minerálky? Vaše experimenty nás veľmi bavia! Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku a začiatkom budúceho týždňa na stránke. 

TÉMA NA PIATOK: Zbierka drobných predmetov.

Tento piatok vás nečaká náročnejšia téma, ako to bolo minulé dva týždne. Tentokrát sme si pre vás pripravili tému trošku bláznivú, experimentálnu a hravú. Ste zvedaví? 

Moderné výtvarné umenie so sebou prinieslo aj na prvý pohľad možno trochu nezvyčajné ponímanie umeleckých diel. Umelci sa začali pohrávať s bežnými predmetmi a tie rôznymi spôsobmi pretvárali do umeleckých diel. Jedným zo spôsobom bolo "zbieranie". Umelci vytvárali diela nahromadením rôznych predmetov buď chaoticky alebo do sérií, a potom z nich urobili jeden celok. Ako? Pozrite si ukážky. Predstaviteľmi tohto druhu umenia bol francúzsko-americký umelec Arman, alebo Slovák Otis Laubert.

Arman (1928-2005) - Dlhodobé parkovanie, zdoj: https://www.wikiart.org/en/arman/long-term-parking-1982

Arman (1928-2005) - Madison Avenue, zdoj: https://www.wikiart.org/en/arman/long-term-parking-1982

Otis Laubert (1946) - Bez názvu - zo série Zbierky "Zelená, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:GPB.O_1234


DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Technika: akumulácia = hromadenie. Materiál: rôzne drobné predmety, ktoré nájdete doma napr. lego, hračky, vrchnáčiky, postavičky, ceruzky, príbory, nite, škatuľky, farbičky, ovocie a zelenina, cestoviny...

Postup (ukážky nájdete v priložených fotkách):
1. Zvoľte si jednu farbu, napr. žltú.
2. Nájdite doma rôzne malé predmety tejto farby.
3. Z nahromadených predmetov vytvorte na podlahe, na stole alebo na bielom výkrese nejaký útvar (kruh, vlna, srdce, štvorec..)
4. Nezabudnite to odfotiť, poslať na našu emailovú adresu a potom všetko pekne upratať.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika a materiál: rovnaký ako u menších detí.
Postup: rovnaký ako u menších detí avšak môžete skombinovať dve farby a vytvoriť z nich obraz.

©️ Tému pre vás pripravila Vierka Katreničová

Tešíme sa na vaše originálne zbierky! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť