Ďakujeme za krásne ilustrácie Alice v krajine zázrakov. Skvele ste vystihli postavy z rozprávky, aj celkovú atmosféru - Klobučník by pre vami určite dal klobúk dolu! Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Otláčanie - monotypia.

Monotypia je grafická technika. Na platňu zo skla, kovu alebo z plastickej hmoty sa nanesie olejová, temperová alebo tlačiarenská farba podľa vlastnej predstavy. Potom sa na platňu priloží mierne pijavý papier a pritlačí sa. Vrstva farieb sa otlačí na papier a voilá - jedinečný obrázok je na svete. Výtlačok môžete ďalej dotvárať rôznymi spôsobmi, napríklad otláčať doň ďalšie predmety, kombinovať ho s kresbou alebo maľbou. Monotypia sa nedá ďalej opakovať, takže každý obrázok vytvorený touto technikou je unikát! Taktiež je to technika veľmi slobodná, ktorá dáva možnosť k vymýšľaniu si nespočetného množstva vlastných postupov. 

Emil Bačík (1929-1999) - Kontrasty, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.G_5430 

Edita Maxonová (1934-2008) - Figurácia II, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:OGD.G_1403 

Jana Bialová (1971) - Bolesť žien, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SGB.G_8993-2Materiál:
- predmety na otláčanie, šablóna
- papier/e
- temperová farba, štetec, špongia
- lyžička alebo fľaša

Ukážky:
1-2 pre menších
3-6 pre starších

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
1. Nájdite si predmety vhodné na otláčanie. Môžu byť nájdené v prírode, ako napríklad lístky, kvietky či trávy. Zaujímavé však môžu byť aj predmety nájdené u vás doma. Napríklad šnúrky, hrebeň, bublinková fólia, rolka z toaletného papiera, formičky na pečenie, lego, sieťka.
2. Zoberte si lístok z rubovej strany (tá na ktorej sú žilky) a pomocou štetca alebo kúskom špongie naň naneste farbu. Pritlačte ho na papier a položte naň noviny, aby ste sa menej zašpinili. Každý predmet otláča farbu trochu inak. Z lístka ide farba ľahko, ťažšie ide zo šnúrky. Preto niekedy stačí predmet otlačiť jemne prstami, inokedy treba použiť plochu fľaše či lyžičku. Otlačené rastliny kombinujte s ostatnými predmetmi podľa vlastnej fantázie.
3. Nemusíte ich iba otláčať, je dobré využiť pri tom aj techniku tupovania - špongia sa zľahka namočí vo farbe a jemne sa udiera na papier. Táto technika sa dá využiť pri šablónach ako to vidíme na obrázku (môžete si vyrobiť vlastné alebo použiť nejaké,čo máte doma). Nakoniec svoj výtvor dokreslite farbičkami či fixkami.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Zadanie je podobné ako pri menších, no skúste sa viac pohrať s technikou tupovania. Všimnite si, že na niektorých obrázkoch je ako podkladová farba použitý jemnejší odtieň (farba zmiešaná s bielou). Tupovaním okolo lístka vznikla silueta, negatív. Lístky v popredí sú naopak otlačené tmavšou farbou a tak vznikol pozitív. Kým sa zoznámite s technikou nevyberajte si veľa farieb. Stačia dve, tri. Technika je pomerne rýchla, preto sa neobmedzujte iba na jeden výtvor. Čím ich budete robiť viac, tým viac sa vám bude oslobodzovať kreativita. Jedným z najkrajších momentov tejto techniky je moment prekvapenia, keď otlačený predmet odkryjete. Nebojte sa nezdarov. Pamätajte na to, že výsledok je síce dôležitý, ale nie viac ako radosť zo samotného procesu.

©️ Tému pre vás pripravila Viki Šoltisová

Tešíme sa na vaše originálne výtlačky - monotypie! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť