Ďakujeme za krásne roztancované postavičky. Zabavili sme sa na ich veselých tančekoch a potešili sme sa vašimi krásnymi umeleckými spracovaniami. Stvárniť pohyb vo výtvarnom umení vôbec nie je ľahká úloha a vy ste sa jej chopili ako profíci. Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a zajtra na stránke.

TÉMA NA STREDU: Alica v krajine zázrakov - ilustrácia.

Každé dieťa miluje rozprávky a u mnohých ľudí láska k týmto dielam pretrváva aj v dospelosti. Fascinujú nás na nich fantazijné bytosti, čarovné prostredie či hlavní hrdinovia, ktorí často musia prekonávať prekážky, o ktorých by sa nám ani nesnívalo. No a na záver príbehu prichádza happyend a pocit, že dobro vždy zvíťazí nad zlom, nech by sa dialo čokoľvek.

Tu prichádza neľahká, ale o to zaujímavejšia úloha pre ilustrátorov rozprávok. Tí si hlavne potrápia hlavičku nad otázkami typu: ,,Ako najlepšie vyjadriť atmosféru príbehu? Ako budú vyzerať postavy, a hlavne, ktorú pasáž príbehu zobraziť?“ Možností je neúrekom. Jedným zo známych ilustrátorov rozprávky, ktorú sme si dnes vybrali, je aj náš umelec Dušan Kallay. (https://totojegaleria.sk/autor/kallay-dusan/diela/575)


Dušan Kállay (1948) - Alica v malom domčeku, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_16703

Dušan Kállay (1948) - Kráľovná Alica, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_16701

Dušan Kállay (1948) - Alica a zvieratká vo vlaku, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_16705

My sa teraz zahráme na spomínaných ilustrátorov a nakreslíme si jeden z najkrajších príbehov vôbec. Je ňou notoricky známa rozprávka ,,Alica v krajine zázrakov“ od Lewisa Carrolla. Každý už raz počul o dievčatku, ktoré sa ocitlo za zrkadlom v úplne inom svete ako ho poznáme my. V tomto svete všetko bolo iné a na každom kroku sme sa stretávali s paradoxmi a nezmyslami. Zvieratá rozprávali, neživé predmety sa správali ako živé a Čas ste si mohli dokonca pohnevať.


DETI OD 4 DO 10 ROKOV 

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ 

Postup:
1. Najlepšie bude, ak si znova túto rozprávku prečítate, alebo si vypočujete audioknihu, prípadne si pozriete jedno z filmových spracovaní. Odporúčame, vypočuť si napríklad tuto audionahrávku
https://www.youtube.com/watch?v=yvVliP3_skc.
2. Počas počúvania si môžete začať kresliť návrhy ceruzkou a ten najlepší si nakoniec vyberte a nakreslite nanovo na čistý papier.
3. To, akým spôsobom vyfarbíte alebo vymaľujete obrázok, je už na vás. Môžete ho vyfarbiť len tak farbičkami, alebo môžete použiť aj mokrejšie techniky, ako sú vodové a temperové farby. Vy ste ilustrátori a vy si zvolíte nastroj, s ktorým chcete pracovať a možno aj, ktorý máte momentálne k dispozícii.

Materiál:
- skicár alebo výkres A4
- ceruzky, farbičky, perá, štetce, vodové farby, temperové farby, olejový pastely, suchý pastel atď.
Tešíme sa na vaše originálne ilustrácie Alice! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť