Ďakujeme za fantastický druhý týždeň výtvarnej doma! Stále vás pribúda, čo nás veľmi teší. Vaše obrázky nám vždy dvihnú náladu, baví nás pre vás vymýšľať stále nové a nové témy a sledovať váš vývoj. Len tak ďalej, tešíme sa a ďakujeme!!  Galériu s výtvormi z piatka a víkendu zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke.

TÉMA NA PONDELOK: Výjavy zo života.

V dejinách umenia nájdeme veľa obrazov, na ktorých maliar zobrazuje činnosti z bežného života. Okrem zátiší a portrétov tak maliari zachytávali aj výjavy zo života, ktoré zobrazujú ľudské postavy v rôznych pózach. Maľby niektorých maliarov sú veľmi realistické a mohli by sme ich prirovnať k fotografii. Takýmito maliarmi bol napríklad holandský maliar Rembrandt, ktorý často maľoval sám seba pri maľovaní. Ďalším známym maliarom výjavov zo života je Holanďan Johannes Vermeer. Ten maľoval prevažne ženy pri práci, napríklad známu Mliekárku. Zo súčasných slovenských umelcov možno spomenúť maliarku Eugéniu Lehotskú či Veroniku Rónaiovú.


Rembrandt (1606-1669) - Chlapec a dievča hrajú karty, zdroj: https://www.wikiart.org/en/rembrandt/a-young-man-and-a-girl-playing-cards

Johannes Vermeer (1632-1675) - Mliekárka, zdroj: https://www.wikiart.org/en/johannes-vermeer/the-milkmaid

Johannes Vermeer (1632-1675) - Čipkárka, zdroj: https://www.wikiart.org/en/johannes-vermeer/the-lacemaker

Veronika Rónaiová (1951) - Portrét matky, zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SGB.O_1119


DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Technika: kresba. Materiál: výkres alebo papier A4, ceruzka, fixky, farbičky, voskovky.

Postup:
1. Pripravte si papier a ceruzku a nakreslite niekoho z rodiny pri bežnej činnosti, ktorú robí doma alebo na záhrade. Môže to byť niekto z rodičov alebo súrodencov ako upratuje, umýva riad, varí, mieša polievočku, číta si, pracuje na záhradke či hrá nejakú spoločenskú hru.
2. Nakreslite rýchlu skicu (náčrt) postavy a naznačte si aj pozadie. Pri kresbe postavy si najskôr poznačte, kde postava začína, a kde končí. Vďaka tomu by mala byť postava nakreslená celá.
3. Obrázok si vyfarbite s tým, čo doma máte.


DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika, materiál: platí to čo pre menšie deti.

Postup:
1. Môžete nakresliť/namaľovať seba podľa zrkadla, tak ako to robil Rembrandt. Alebo si pomôžte fotografiou. Doma vás môže niekto pri práci odfotiť a vy potom kreslite/maľujte výjav z bežného života podľa fotografie.
2. Zaznačte si čiarkami, kde bude postava umiestnená.
3. Kresliť začnite hlavou, potom k nej dokreslite telo, ruky, nohy a nakoniec detaily. Pri vzpriamenej postave sa držte pravidla: výška ľudskej hlavy predstavuje obvykle sedminu ľudského tela. Pomôžte si pomocnými čiarami, nakreslite si “panáčika ” z čiar a oválov, ktorému postupne dokreslite svaly a oblečenie. Detaily ako oči, prsty, nechty, gombíky či mihalnice si nechajte úplne nakoniec. Nezabudnite na pozadie.
4. Skicu vyfarbite/vymaľujte.


Lenka Slivková (14 rokov) - V galérii (1) a Na pláži (2)

©️ Tému pre vás pripravila Vierka Katreničová

Tešíme sa na vaše krásne kresby a maľby! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com.

Späť