Ďakujeme za krásnych lesných škriatkov! Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke

TÉMA NA PONDELOK: Mandala.

Slovo mandala je zložené z dvoch slov: „manda“ – nádoba a „la“ – esencia. Mandala je teda "nádoba na esenciu". A esencia v budhizme znamená to, čo drží tento svet pokope. Mandala sa v budhizme používa ako prostriedok k liečeniu a meditácii.

Materiál: výkres, ceruzka, farbičky.

DETI OD 4 DO 8 ROKOV
Mandala z geometrických tvarov.

Postup:
1. Obkresli niečo, čo vyzerá ako kruh, napríklad hrniec. Rozdeľ si kruh voľne rukou, akoby si krájal pizzu alebo tortu na 8 rovnakých kúskov.
2. Jednotlivé dieliky si vyplň geometrickými tvarmi: kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník. Každý dielik nech je iný.
3. Vyber si 4 farby 2 teplé a 2 studené a vyfarbi si svoju mandalu. Nič nenechaj biele. Teplé farby sú tie, ktoré v nás evokujú teplo: žltá, oranžová, červená, hnedá. Studené farby sú tie, ktoré v nás vzbudzujú pocit chladu a zimy: biela, šedá, fialová, zelená a modrá.

DETI OD 8 ROKOV DO 14 ROKOV
Tri mandaly.

Postup:
1. Kružidlom si narysuj 3 kruhy.
2. S pomocou geometrických tvarov si vyplň celú mandalu.
3. Kombinuj, zväčšuj, zmenšuj, hraj sa s tvarmi - kruh, ktorý je vpísaný do štvorca, štvorec vytvorený z dvoch trojuholníkov atď.
4. Prvú mandalu vyfarbi teplými farbami, druhú studenými farbami, tretiu kombináciou teplých aj studených farieb. Ktorá sa ti páči najviac?

TALENTOVKY A DOSPELÍ
Na papier si kružidlom nakresli kruh a pomocou pravítka si ho porozdeľuj na jednotlivé plôšky. Aby mandala bola mandalou, v pravom slova zmysle slova, treba mať v nej tieto geometrické tvary: štvorec, trojuholník, špirála, kríž. Musí byť farebná. Treba ju vyfarbiť pastelkami, vodovkami, čo nájdete doma.

Pojem Mandala je spätý aj s psychológom Carlom Gustavom Jungom. Keď sa pohádal s ďalším psychológom Sigmundom Freudom, ktorý bol pre neho ako učiteľ, dlhé tri roky mal hlbokú krízu. Na konci tejto krízy začal kresliť mandaly, aj keď nevedel, čo vlastne znamenajú. Pri tejto činnosti však zistil zmeny svojho duševného stavu smerom k harmónii a vyrovnanosti. Nakoniec pomenoval mandalu ako niečo univerzálne, niečo čo drieme hlboko v každom z nás. Podľa Junga, mandala je v duši všetkých ľudí, bez ohľadu na ich históriu, kultúru a náboženstvo. Jej terapeutické účinky, teda jej schopnosť priviesť nás späť do súladu so sebou samým a so svetom, vysvetľoval tým, že svet je vo svojej podstate vybudovaný rovnako ako mandala. Pokladal Mandalu za takú dôležitú, že o nej napísal knihu: Carl Gustav Jung, Mandala – obrazy z podvědomí, Olten, 1977. Za najkomplexnejšiu mandalu je pokladaná tibetská „Kaláčakra – Mandala“. V doslovnom preklade: „Mandala Kruhu – Kolobehu času“. Obsahuje celý obraz sveta.

Tešíme sa na vaše krásne mandaly! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť