Ďakujeme za krásnych hopsajúcich panáčikov!  Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu budúceho týždňa na stránke. 

TÉMA NA PIATOK: Lesný škriatok.

Hlboko v lese, kde slnko len ťažko preniká cez husté konáre stromov, sa pod papraďami skrýva kopec malých a pracovitých škriatkov. Odev majú z lístkov a ihličia a vo vlasoch liečivé kvetinky, aby nimi mohli liečiť choré zvieratká. Všetko je, zdá sa, v krásnej harmónii. No keď vietor zaveje cez konáre starých borovíc, tie začnú šepotať príbehy o tom, že nie vždy tomu tak bolo.

Rozpomenú sa aj na jedného malého škriatka Dordana, ktorému robilo náramnú radosť robiť všetkým obyvateľom lesa zle. Napríklad z dutín stromu vykradol vevericiam všetky zásoby na zimu, ktoré si húževnato nazbierali počas leta, alebo zajacovi uviazal povrazom kameň o nohu, aby sa nemohol pohnúť. Dordanovi bratia boli z neho nešťastní a dohovárali mu, ale on sa iba chichotal a veselo v tom pokračoval. Chýr o ňom sa šíril z hory do hory, z kopca na kopec až prišiel k múdremu tisícročnému škriatkovi menom Mrules a ten sa rozhodol sa, že rázne zakročí - vyparil sa. Vyparil aj ostatných škriatkov a všetky paprade, ktoré im boli domovom. Dordan sa zrazu ocitol v celom lese úplne sám. Hladný, bez domova a bratov. Zúfalo blúdil tmavým lesom a slzami kropil zem, po ktorej kráčal. Keď si od únavy sadol pod pník, zrazu sa mu v mysli vynorili všetky zvieratká, ktorým spôsobil podobnú bolesť, ako mal on teraz. Keď si spomenul na tie úbohé tvory, od ľútosti nad vlastnou krutosťou sa rozplakal ešte viac. Ale dlho nelenil. Rozbehol sa rýchlosťou vetra, aby všetko napravil. Na nič nezabudol. Ani na to, že veveričke musí vrátiť všetky zásoby, aj zajačika oslobodiť od vláčenia ťažkého bremena. Na labke mu zostala rana, ale Dordan vyrobil z byliniek zázračnú zmes, ktorá mu ju zahojila. Mrules videl, že Dordan sa poučil a tak dal všetko do poriadku. Od tej chvíle začal Dordan využívať svoje schopnosti pre dobro lesa a nie pre škodu a stal sa z neho najlepší škriatok a lekár v šírom okolí.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Prečítali ste si rozprávku pozorne? V tom prípade vám nebude robiť problém si takéhoto škriatka vytvoriť. Fixkou si nakreslite jeho tvár a zvyšok dolepte prírodninami, ktoré nájdete v lese. Je to na vás, ako si ho vytvoríte. Namiesto rúk môže mať konáriky, oblečený môže byť do lístkov a ihličia ako v rozprávke. V galérii sú obrázky škriatkov vytvorené deťmi. Každý škriatok je tam iný, jedinečný a my sa už veľmi tešíme aj na tých vašich

Materiál: papierový kartón, čierna fixka, lepidlo, lesné prírodniny. Technika: kresba, kombinovaná.

Tešíme sa na vašich krásnych lesných škriatkov! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť