Ďakujeme za krásne bájne bytosti!  Galériu s výtvormi z stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu tohto týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Hopsajúci panáčik.

Jumping Jack je pomenovanie panáčika alebo zvieratka, ktoré potiahnutím špagátika hýbe rukami a nohami alebo labkami. U nás na Slovensku nemá presné pomenovanie, ale vaši rodičia sa s ním už určite stretli vo svojom detstve. A vy deti ste už určite videli takúto pohyblivú hračku. Dnes si spravíme svoju vlastnú pohyblivú postavičku aj my sami. Je to jednoduché.

Potrebujeme na to: kartón, farby, špagát, dierkovač, nožnice, a gorálku.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Zvieratko.

Postup:
1. Potrebujeme zvieratko rozdeliť na niekoľko častí - hlava s telíčkom, čo bude najväčšia časť, dve predné a dve zadné labky. Dokopy budeme mať 5 častí. Labky musia byť navrchu trochu širšie, aby sa dali pripevniť k telíčku.
2. Na kartón si prekreslíme 5 častí, vymaľujeme ich, vystrihneme a dierkovačom si spravíme do labkových častí navrchu menšiu dierku a pod to dierkovačom väčšiu dierku. Na telíčku budeme mať 4 dierky, ku ktorým pripevníme vrchné a spodné labky.
3. Pripevňovať môžeme tak, že prevlečieme špagátik cez labku a telíčko zvrchu aj zospodu a spravíme uzlík. Takto spojíme všetky štyri labky s telíčkom. Cez menšiu dierku nám rodičia podľa fotky priviažu špagátik. Špagátikom prepojíme všetky štyri labky a na konci nám bude visieť dlhšia časť špagátika, na ktorý zavesíme gorálku.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Postavička.

Postup:
1. Našou úlohou bude spraviť postavu. Spravíme postavu, ktorej sa budú dať ohýbať ruky a nohy v kĺboch. To znamená, že my budeme mať 9 častí. Každá ruka aj noha bude zložená z dvoch častí.
2. Postup je rovnaký ako pri menších deťoch, len naša postava bude zložitejšia.

Ľudská figúra.

Postup:
1. Pre starších žiakov, ktorí sa pripravujú na strednú či vysokú školu a dospelákov, bude dobré spraviť si postavu z kánonu v pomere 1:7-8, čo znamená, že veľkosť hlavy sa bude nachádzať v tele 7 až 8x.
2. Spravíme ľudskú figúru, ktorá by mala mať reálne proporcie postavy a pohyblivé končatiny a ktorá nám bude slúžiť ako pomôcka na kreslenie pohyboviek. Postup zostrojenia figúry je rovnaký ako v prípade mladších detí, naša figúra bude mať ale reálne proporcie.
3. Postupov ako kresliť ľudské telo je veľa, ja vám ponúkam najznámejšieho tzv. vitruvianskeho muža od Leonarda da Vinciho. Vitruviánsky muž je pravdepodobne najslávnejšia ilustrácia Leonarda da Vinci. V tejto práci použil obraz aj text na vyjadrenie myšlienky a teórie Vitruvia, rímskeho staviteľa. Architekt veril, že proporcie a miery ľudského tela, ktoré stvoril Boh, sú dokonalé a správne. Preto navrhol, že správne postavený chrám by mal odrážať časti ľudského tela. Podotkol, že ľudské telo môže byť symetrické, vpísané do kruhu aj štvorca. Leonardova ilustrácia Vitruvia je perokresba tušom postavy muža, ktorého natiahnuté končatiny sa dotýkajú obvodu kruhu a okraja štvorca. Jeho pupok sa nachádza presne v strede kruhu. Je súčasne v kruhu aj štvorci, pohyb zosobňujú aktívne ruky a nohy. Leonardova postava vyzerá ako živá bytosť s nepoddajnými vlasmi.

Tešíme sa na vaše krásne pohyblivé zvieratká a postavičky! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť