Ďakujeme za krásne vzory na látku! Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA STREDU: Bájne bytosti.

Človek si od dávnych vekov vymýšľal príbehy o fantastických tvoroch, ktorým pripisoval nadprirodzené vlastnosti. Hľadal v nich odpovede na otázky o našej existencii, vesmíre či prírodných zákonitostiach. Veľakrát to boli kreatúry pospájané z častí rôznych druhov existujúcich zvierat. Dnes by sme ich mohli nazvať hybridy.

Tak napríklad spojením koňa a vtáka vznikol nádherný okrídlený Pegas, ktorého z gréckych bájí určite všetci poznáte. Pomáhal statočnému Bellerofontovi zvíťaziť nad hrôzostrašnou Chimérou. Bola to príšera, ktorá mala spredu hlavu leva, uprostred tela koziu hlavu a na chvoste hlavu hada. Menej známe ako Pegas, no podobné, sú aj Hypokampy. Majestátne a mierumilovné kone s plutvami a rybím chvostom. Vládca morí Poseidón na nich brázdil šíre oceány. V ďalekých horách zasa strážil zlato mocný Grif. Šelma s hlavou a krídlami orla a telom leva. Podobných tvorov nájdeme v rôznych kultúrach tisíce. V dejinách umenia je veľa umelcov, ktorí sa hybridným stvoreniam venovali počas celej svojej kariéry. Zo slovenských to boli napríklad Karol Barón alebo český tvorca animovaných filmov, scénograf a výtvarník Jan Švankmajer. Ich tvorcom nechýbala fantázia podobne ako vám a preto si dnes tiež skúste vytvoriť vašu vlastnú bájnu bytosť.

Materiál: časopis o zvieratách, nožnice, papier, lepidlo, ceruzka, farbičky, fixky, vodové farby...

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Táto téma je vhodná rovnako pre mladších aj starších.

Postup:
1. Zvieratká si vystrihneme z časopisu. Naukladáme ich vedľa seba a povystrihujeme aj ich jednotlivé časti napríklad labku, ucho, chvost či tlamu. Chvíľu sa s nimi hráme a uvažujeme, ktorá časť sa ku ktorej viac hodí.
2. Ak sme s hybridným tvorom spokojní, nalepíme ho. Môže sa stať, že vhodnú časť na tvora nenájdeme. To nevadí, pretože si ju môžeme aj dokresliť! Na dotvorenie zvyšku tela môžeme použiť ľubovoľný výtvarný materiál. Či už ceruzu, farbičky alebo vodové farby. Dôležité je, aby sme čo najvernejšie zachytili materiál, ktorým je telo zvieratka pokryté. Aby bolo zreteľné, či je to srsť, perie, šupiny alebo koža.
3. Netreba zabudnúť ani na prostredie, v ktorom zvieratko žije a možno aj podobne hybridného kamaráta aby sa necítil sám.
4. Hotovému tvorovi už chýba iba meno a príbeh. Skúste vymyslieť aké má výnimočné schopnosti aj ako ich využíva. Kde býva, koho zachraňuje, komu pomáha.

Tešíme sa na vaše krásne bájne bytosti! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť