Ďakujeme za krásne slniečka! Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA PONDELOK: Leporelo.

Túto drobnú knižočku pozná asi každé dieťa. Pravdepodobne je to prvá kniha, s ktorou sa v útlom detstve zoznámi. Jej hlavná zvláštnosť je v tom, ako ju otvárame, alebo skôr, rozkladáme. Harmonikové skladanie je pre leporelo typické a skôr slúži na hranie, ako na čítanie. No bývajú v nej krásne ilustrácie alebo fotky doplnené krátkym textom. Určite aj vy doma nejaké máte, takže poznáte, ako táto knižočka funguje. Vďaka nej sa deti zoznamujú s prvými pojmami, farbami, zvieratkami, rozprávkami a inými vecami.

Vy si dnes vytvoríte vlastné leporelo na tému: zvieratká.

Materiál: tvrdý kartón, lepidlo, lepiaca páska, ceruzka, pravítko, čierna fixka, farbičky, vodové farby, nožnice.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vašou úlohou bude vytvoriť si leporelo z kartónu alebo nejakého obalu od sušienok či iných obalov a krabíc od potravín.

Postup:
1. Najprv si nakreslíte alebo narysujete rovnako veľké štvorce. Koľko ich bude, je už na vás. Určite vám radi pomôžu vaši rodičia alebo starší súrodenec, ak budete mať problém vystrihnúť rovnako veľké štvorce.
2. Tieto štvorčeky si následne spojíte lepiacou páskou alebo nastrihanými pásmi bieleho či farebného papiera. No nezabudnite si nechať medzi jednotlivými štvorcami medzeru, aby sa dali pekne zložiť do harmoniky.
3. Keď máte skladačku hotovú, môžete začať kresliť zvieratká do každého okienka. Kto vie nakresliť iba jedno zvieratko môže kresliť iba to. No s tým, že mu bude meniť oblečenie, farbu alebo niečo iné, čo vás napadne. Ostatní sa snažte nakresliť čo najviac druhov zvierat. Môžete to poňať aj tematicky. Napríklad, že budete kresliť iba domáce zvieratá, exotické zvieratá alebo podľa druhov, čiže iba vtáky, plazy, cicavce, hlodavce atď. Možností je veľa stačí si už len vybrať, čo vás najviac zaujíma.
4. Kto vie písať a bude chcieť, môže okienka doplniť textom.
5. Obrázky si teraz môžete vyfarbiť alebo vymaľovať farbičkami, vodovkami, fixkami, čo doma máte a radi s tým robíte. Nezabudnite nakresliť a vyfarbiť zvieratká z obidvoch strán.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Zadanie pre vás je takmer rovnaké, ale doplníte jednotlivé okienka textom. Napríklad si môžete o každom zvieratku vymyslieť príbeh alebo napíšete o ňom nejaké základné údaje. Čo je to za zviera, kde sa vyskytuje, čím sa živí atď. Môžete si aj vymyslieť iný spôsob spájania jednotlivých okienok, napríklad pomocou drôtika či inej techniky.

Tešíme sa na vaše krásne leporelá! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková.

💌 Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť