Ďakujeme za krásne erby a znaky! Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu budúceho týždňa na stránke. 

TÉMA NA PIATOK: Brána pre slniečko.

Naša najbližšia hviezda je Slnko a to nielen kvôli vzdialenosti. Je nám blízka aj po citovej stránke, pretože keby nebolo tejto hviezdy, neexistoval by na našej planéte život. Milujeme slniečko, pretože nám dáva pocit radosti a nového začiatku, a keď večer zapadá, zrazu nás popadne pocit clivosti a túžime ho vidieť opäť vychádzať. Aj z tohto dôvodu sa stalo slnko veľmi častým námetom maliarov a rôznych iných umelcov. Snažili sa zachytiť atmosféru tohto prírodného úkazu. Veď si len spomeňte, čo vo vás slniečko vyvoláva ráno, čo na poludnie, a čo zas popoludní.

Umelcov, ktorí mali tento námet v obľube, je mnoho, ale jeden z nich vyniká, a tým je svetoznámy francúzsky impresionistický maliar Claude Monet. Svoje plátna pokrýval mnohými farbami, prostredníctvom ktorých sa snažil zachytiť dojem a atmosféru tohto úkazu. Jedna z jeho najznámejších malieb je práve "Impresia - východ Slnka". Monet šokoval celý svet svojím novátorským štýlom, rýchlym nanášaním farieb a jednoduchým skicovaním objektov. Získal si mnohých priaznivcov a nasledovateľov, ale aj kritikov tohoto štýlu s názvom impresionizmus A práve Monet sa považuje za jeho zakladateľa. Ďalší umelci, ktorí taktiež zobrazovali slnečné výjavy, sú Joseph Mallord, William Turner či Claud Lorrain.

Materiál: výkres alebo kartón ľubovoľnej veľkosti, voskovky, štetce, vodové či anilínové farby, olejové, temperové farby, suchý pastel, mastný pastel, nádoba na vodu, nožnice, rôzne prírodné materiály, ako sú konáre, mušle, šišky, kamienky, kvetiny, taktiež materiál, čo nájdete doma, napr. klbká, ceruzky, farbičky, látky atď.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Na výkres alebo kartón si nakreslite slnko podľa vlastnej predstavy. Vyfarbite si niektoré časti voskovkami a zvyšok domaľujete vodovými farbami, pričom voskovky ostanú na slniečku vidno. Voskovka odpudzuje vodu a preto je dôležité, aby ste nechali nevyfarbené časti, ktoré zamaľujete vodovkami. Kuk na obrázok. Následne už len vystrihnite a položte niekde na zem či stôl. Ďalej dotvorte bránu pre slniečko ukladaním rôzneho materiálu okolo neho. Kombinácii je neúrekom a môžete spraviť aj niekoľko verzií, no nezabudnite ich odfotiť.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Pozrite si pozorne obrazy umelcov, ktorí zobrazovali slnečné výjavy. Akú techniku používali - maľbu, kresbu suchým či mastným pastelom, prípadne kombinácie techník? Taktiež je dobré si nájsť fotografie slnka alebo si ich pozrite tu v obrázkoch. Namaľujte alebo nakreslite slnko v jeho jednotlivých štádiách dňa, to je východ slnka, poludňajšie slnko a západ slnka. Môžete všetky tri zobraziť na menšie formáty A4, alebo si vyberte jeden a namaľujte na formát A3. Výber techniky je už na vás.

Tešíme sa na vaše krásne slniečka! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť