Ďakujeme za krásnych obrov a Kikimory!  Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA STREDU: Črpák.

Črpák je drevená nádoba zo starších dôb na pitie mlieka alebo žinčice. Tento drevený pohár sa spája so salašníckou tradíciou, a to od obdobia, keď prišli prví pastieri na územie Slovenska zhruba v 15. storočí. Na Slovensku má salašníctvo dlhú tradíciu, pričom sa popri ňom rozvíjali tradičné remeslá ako je napr. rezbárstvo. Rezbárstvo ako také má dlhú tradíciu a pri zhotovovaní črpákov sa sústredilo hlavne na ucho nádoby. Okrem geometrických prvkov zobrazovali zvieratá a figuratívne motívy zo života a práce na salaši.

Na Slovensku sa rozvinuli tri hlavné tipy črpákov: východoslovenský, ktorý bol konštrukčne najjednoduchší a skladal sa z jedného vyrezaného kusu. Druhý typ bol severoslovenský (gemerský) a ten sa skladal z troch kusov, nádoba, dno a ucho. Typická bola pre neho stará stolárska technika, a to spájanie dvoch kusov dreva bez klinca, takzvaný rybinový spoj. Posledný je stredoslovenský typ (detviansky) kde horná časť ucha bola spojená s nádobou, zúbkom a spodná mosadznou obručou okolo obvodu nádoby cez výrez na uchu. Tento typ črpáka sa ľahko poskladal a znova rozobral, preto sa nazýva aj skladaný. Na zhotovenie črpáka sa najčastejšie používalo javorové drevo. Teraz asi tušíte, že z takejto originálnej drevenej nádoby chutilo husté mlieko úplne inak.

Materiál: výkres A4, ceruzka, farbičky, temperové farby, štetce, nožnice, nádoba na vodu, farebný papier, lepidlo, zlatý obal od čokolády, kartón od sušienok alebo iný odpadový materiál.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Vytvorte si svoj vlastný črpák, ktorý môžete aj využiť ako stojanček na ceruzky, štetce, či farbičky.

Technika: kresba ucha črpáka na farebný, alebo biely výkres farbičkami. Zhotovenie nádoby: napodobnenie drevenej nádoby pomocou maľby temperovými farbami na biely výkres.

Postup práce:
1. Najprv si vyberiete krčah, ktorý sa vám páči a následne ho zhotovíte. Kuknite na túto stránku a určite si niektorý vyberiete: https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie…
2. Nakreslite uško na celú výšku výkresu, no dávajte pozor, aby sa vám zmestila aj nádoba.
3. Potom si vymaľujete druhý výkres, môže byť aj formát A5. Snažte sa napodobniť farbu dreva, čiže použite hnedú, žltú, bielu a trochu čiernej farby.
4. Počkajte, kým výkres uschne a podľa nakresleného uška si vystrihnite nádobu. Na spodok nádoby prilepte mosadznú obruč zo žltého papiera alebo zo zlatého obalu od čokolády. Nádobu potom prilepte tak, aby ste vytvorili akýsi polkruh, ktorý ide do priestoru.
5. Obkreslite si dno krčahu, no nesmiete zabudnúť pridať časť papiera na prilepenie dna. Dno si môžete zhotoviť z výkresu alebo iného tvrdého papiera.
6. Na záver si môžete ešte výkres ozdobiť ornamentom, ktorý si vymyslíte alebo si nájdete nejaký, ktorý sa vám páči.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Postup práce je podobný ako pre mladších, len s tým rozdielom, že ucho krčahu bude vytvorené z pomaľovaného papiera rovnako ako nádoba. Tú si následne vystrihnite aj s otvormi na prsty a prilepíte na biely alebo farebný papier. Na dotvorenie detailov môžete použiť ešte farbičky, ktorými zvýraznite ornamenty na krčahu.

Tešíme sa na vaše krásne krčahy! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť