Ďakujeme za krásne totemy! Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA PONDELOK: Štúdia.

Každý výtvarný umelec sa na začiatku svojej tvorivej cesty stretne s kresbou zátišia, portrétu a rôznymi štúdiami. Štúdie sú prevažne kresby predmetov, zvierat či dokonca ľudí. Maliar “študuje” ako vyzerá ruka v rôznych polohách tak, ako to robil aj Albrech Dürer, alebo sleduje kraba a zachytáva ho v rôznych pózach tak, ako Leonardo da Vinci, či sleduje stromy vo vetre ako Ladislav Medňanský. Štúdie často predchádzali veľkým maľbám, pomáhajú maliarovi pochopiť daný predmet a zachytiť ho v tej najzaujímavejšej polohe. Sú precízne nakreslené so zameraním na detaily.

Maliari pri kresbe pracovali s rôznym materiálom, kreslili ceruzkou, uhlíkom, rudkou, pastelom či tušom. A to bude vaša dnešná úloha: vyberte si jeden predmet z domácnosti a nakreslite ho. Kresliť môžete kocku z lega, list alebo kvet zo záhradky či dokonca vlastnú ruku. Všímajte si detaily, svetlo a tieň. Viac v postupe.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Technika: kombinovaná. Materiál: predmet, podľa ktorého budete kresliť, 2x výkres/papier A5, výkres A4, ceruzka, farbičky, lepidlo.

Postup:
1. Predmet si položte pred seba, aby ste naň dobre videli. Dôležité je svetlo, môžete si ho nasvietiť stolnou lampou.
na prvý výkres/papier nakreslite štúdiu daného predmetu ceruzkou.
2. Pokúste sa všímať si, kde sú najtmavšie a kde najsvetlejšie miesta. Začnite svetlejšími odtieňmi a postupne pridávajte na intenzite. Tieňujte, všímajte si detaily. Naznačte aj tiene okolo, ak predmet vrhá na stôl tieň, všimnite si, aký má tvar a nakreslite ho.
3. Na druhý papier kreslite ten istý predmet, avšak farebne - farbičkami alebo farbami. Postup je rovnaký, od svetlejších po tmavšie miesta, zvýrazňujte detaily a tiene.
4. Aby štúdie krásne vynikli, nalepte si ich vedľa seba na veľký výkres.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika: kombinovaná. Materiál: predmet, podľa ktorého budete kresliť, 4x výkres/papier A5, výkres A3, ceruzka, tenká fixka, farbičky, ľubovoľný materiál na koláž, lepidlo.

Postup:
1. - 4. rovnaký potup, ako u menších detí.
5. Na tretí výkres/papier urobte štúdiu bodkovaním čiernou fixkou alebo perom. Všímajte si tiene, detaily. Postupne pridávajte bodky do miest, ktoré sú tmavšie. Tiež si všímajte okolité tiene.
6. Na posledný výkres/papier urobte koláž. Predmet si najprv nakreslite ceruzkou. Pripravte si materiál, ktorý budete lepiť. Ak používate iný materiál ako papier, použite disperzné - tekuté lepidlo. Na papier stačí tyčinkové lepidlo.
7. Aby všetky štúdie krásne vynikli, nalepte si ich vedľa seba na veľký výkres.

Tešíme sa na vaše krásne štúdie! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viera Katreničová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť