Ďakujeme za krásne bytovky! Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu budúceho týždňa na stránke. 

TÉMA NA PIATOK: Totem.

V severoamerickom štáte Aljaška žijú dodnes domorodé kmene, ktoré ochraňuje ich kmeňový totem. Pre domorodcov má totem silný duchovný význam. Je odkazom ich predkov a symbolizuje silu kmeňovej skupiny. Vyzerá ako vysoký drevený stĺp, ktorý je vyrezávaný rôznymi zvieracími, rastlinnými a geometrickými motívmi. V niektorých kmeňoch sa na totemoch objavujú aj tváre s veľkými očami, ústami a zubami, celé postavy alebo na vrchole stojí orol pripravený vzlietnuť a ochrániť ľudí žijúcich v kmeni (ukážky v prílohe).

Vytvorte si vlastný ochranný totem. Rozdeľte ho na pásy, na vrchole môže sedieť zviera, ktoré vás a vašu rodinu ochraňuje a zároveň spája. Namaľujte ho pestrými farbami aby ho bolo vidieť už z diaľky.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ

Materiál: rolky z toaletného papiera alebo jedna veľká rolka z kuchynských utierok, papierová lepiaca páska, temperové alebo akrylové farby, štetec, voda, výkres, fixka/ceruzka, lepidlo, nožnice.

Postup:
1. Papierové rolky spojíme papierovou lepiacou páskou. Papierovou preto, aby sa dala jednoducho premaľovať.
2. Stĺp namaľujeme podkladovou bielou temperou. Farba rýchlejšie uschne, ak použijeme fén.
3. Ak chcete aby bol na vrchole totemu vták, pripravte si krídla. Fixkou si nakreslite krídla, vystrihnite a nalepte ich na stĺp do hornej časti. Môžete si ich nakresliť aj farebné, je to na vás.
4. Fixkou alebo ceruzkou nakreslíme na totem motívy - zvieracie, rastlinné, geometrické a potom ich vymaľujeme farbami. Maľujeme z každej strany.
5. Hotovo - nech vás totem ochraňuje pred všetkým zlým!

Tešíme sa na vaše krásne totemy! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viera Katreničová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť