Ďakujeme za krásne molas!  Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. POKRAČUJEME!

TÉMA NA ŠTVRTOK: Bola raz jedna bytovka.

Bola raz jedna bytovka, ale nemala žiaden príbeh. Bola úplne nová a na svoj príbeh ešte len čakala. Možno trochu závidela bytovkám oproti, ktoré boli plné života a miliónov ľudských príbehov. Nečakala však dlho! Za krátky čas sa aj ona stala domovom ľudí, ktorí ju naplnili svojimi životmi, radosťami aj starosťami

Materiál: výkresy A4, nožnice, ceruzka, farbičky, vodové farby.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
V dnešnej téme sa zahráme na architektov, ktorí si vytvoria takúto bytovku. V galérii nájdete návod ako postupovať. A aby sme ju nenechali osamelú a neobývanú, vdýchneme je život!  Vyrobíme si ľudí, ktorí v nej trávia čas. Možno polievajú kvety, vešajú prádlo na balkóne a rozprávajú sa so susedmi. Bytovku si tiež môžete vyfarbiť ako sa vám páči a dokresliť ku nej strom alebo psíka.

DETI OD 10 ROKOV
V roku 1919 vznikla v nemeckom Weimare vysoká škola s názvom Bauhaus, v ktorej bola skombinovaná výuka umeleckej tvorby s výukou remesiel. Išlo o jednu z najvýznamnejších škôl modernej doby a napriek tomu, že z dôvodu nacistického režimu bola v roku 1933 zrušená, jej význam pre svet dizajnu a architekúry je nepostrádateľný dodnes.

Zaslúžil sa o to aj vplyvný umelec a profesor Joseph Albers. Na jeho kurzoch žiaci skúmali skryté trojrozmerné schopnosti papiera bez použitia lepidla. Skladaním, rezaním a upevňovaním papiera rôznymi spôsobmi testovali jeho možnosti a limity. Vznikali tak architektonické štruktúry pôsobivé svojou rozmanitosťou a rôznorodosťou (pozri sa do galérie).

Vašou úlohou bude predstaviť si, že ste jedným z jeho študentov a tiež skúste vytvoriť trojrozmerný papierový objekt bez lepenia. Ak si chcete vyrobiť niektoré objekty podľa návodu, nájdete ich na tejto stránke: https://www.getty.edu/…/new_a…/matter_materials/interactive/

Tešíme sa na vaše krásne bytovky a papierové objekty! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viktória Šoltisová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť