Ďakujeme za krásne originálne bankovky!  Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA STREDU: Panamské Molas

V Paname žijú juhoamerickí indiáni Kunovia. Vyrábajú farebné látky Molas. Sú iní ako severoamerickí indiáni. Oblečení sú vo farebných šatách, ktoré sú vyšívané technikou Molas. Indiáni strihajú a šijú obrazy z farebných pásikov, a tie prišívajú na čierne alebo červené látky. Znázorňujú zvieratá a rastliny z pralesa: papagáje, vtáky, kvety alebo ryby. V ich krajine sa rodí veľa Albínov, ktorí sú snehobieli s bielymi vlasmi a svetlomodrými očami. Kunovia ich volajú deti Mesiaca. Veľmi si ich vážia. Panama je krajina kontrastov, v ktorej žijú Panamskí indiáni tmavšej pokožky, opálení od slnka a albíni, snehobieli ako mesiac. (http://www.kamik.cz/2010/05/20/kuna/; https://plus7dni.pluska.sk/…/pre-ich-zvlastnost-ich-vyvrazd…)

Materiál: ceruzka, farebný papier, nožnice, lepidlo.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV 

Nakresli si na papier (biely, čierny, červený) mesiac alebo slnko. Mesiac guľatý, alebo polmesiac ako rožtek. Z farebných papierov si vystrihni pásiky. Poskladaj papier ako vejár a po vystretí strihaj pásiky podľa skladov papiera. Pomocou tyčinkového lepidla si prilepuj jednotlivé pásiky vedľa seba. Slnko polep žltými a oranžovými pásikmi. Mesiac polep sivými, bielymi a belasými pásikmi. Pozadie lep v inom smere. Slnko a mesiac vodorovne - pozadie pozdĺžne. Táto istá téma sa dá robiť aj vyfarbovaním na farebnom papieri.

DETI OD 10 ROKOV
Nakresli si na papier (biely, čierny, červený) papagája, rybu, vtáka, kvet. Z farebných papierov si vystrihni pásiky. Poskladaj papier ako vejár a po vystretí strihaj pásiky podľa skladov papiera. Pásiky ukladaj na pozadie jedným smerom, pri motíve ich lep opačne.

PRÍPRAVA NA TALENTOVKY A DOSPELÍ
Keďže táto technika je veľmi ornamentálna, mohli by ste si navrhnúť takýto ornamentálny vzor, akoby vzor na látku. Detaily, ornamenty, vzory, zvieratá, kvety, hmyz, alebo len geometrické ornamenty. Inšpirácií je veľa, treba sa nimi nechať viesť. Všímajte si, že podklad je tmavý, červený, hnedý, čierny a na ňom vystupujú svetlé kontrastné farby.

Tešíme sa na vaše krásne molas a ornamenty! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť