Ďakujeme za krásne maľované chute!  Galériu s výtvormi z pondelka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. POKRAČUJEME!

TÉMA NA UTOROK: Vlastné papierové peniaze.

Prvé peniaze z papiera sa používali v Číne už okolo roku 800. Oveľa skôr sa však na rôznych miestach sveta ojedinele používali „papierové“ peniaze z kože (kožené peniaze). U nás sme mali v histórii napríklad groše, dukáty a toliare ako mince, ako papierové peniaze potom koruny a teraz máme eurá. Výtvarné návrhy peňazí na Slovensku a v Československu tvorili významní výtvarníci, napr. Mária Medvecká, Martin Benka, Albín Brunovský, Jozef Bubán, Josef Olexa a mnohí iní.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Predstav si, že si v krajine, kde sa platí inými peniazmi, ako je euro. Je len na tvojej fantázii, aký názov peňazí si vymyslíš. Ja som sa rozhodla, že v mojej krajine sa bude platiť „paletkami“. Preto som urobila návrh na papierové peniaze v hodnote 5, 10, 20 paletiek. Ty si môžeš vymyslieť, že to budú kamienky, paličky, kvetinky alebo napr. ceruzky.

Papierové peniaze majú väčšinou rozmer 120 x 62 mm, sle pokojne si môžeš rozmer vymyslieť aký len chceš. Je dobré, keď sa bankovky rôznej hodnoty budú farebne odlišovať. Dôležité je, aby na nich bolo napísané, akú majú hodnotu, teda, či je to 5 alebo 100 paletiek, kamienkov, paličiek či ceruziek.

Postup: Vodovými farbami si vyfarbi pozadie a po vyschnutí farieb môžeš začať tvoriť samotný peniaz. Môžeš naň nakresliť zvieratko, hračky, veci ktoré máš rád, alebo maminku, svoju rodinu, kamarátov - je to úplne na tebe. Tvoríš si svoje vlastné peniaze a ty rozhoduješ o tom, ako budú vyzerať. Vytvor si ich viac a môžeš sa s nimi s rodičmi alebo so súrodencami hrať. Nakupovať a predávať.

Technika: kresba/maľba. Materiál: výkres A4, obyčajné ceruzky, prípadne tuš, tenká fixka, pastelky, vodové alebo anilínové farby, nožnice.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Úlohou je vymyslieť čo najoriginálnejšiu bankovku. Skús si pozrieť bankovky, ktoré vytvorili naši alebo zahraniční výtvarníci vo svojich krajinách. Rozmer bankovky je 62 x 120 mm. Všímaj si rozmiestnenie prvkov na bankovke. Rozmysli si farby, ktoré budú mať bankovky rôznej hodnoty. Bankovky, aj keď ich skoro denne používame a nepremýšľame nad nimi tak, sú malými umeleckými dielami. Verím, že aj tebe sa také dielko podarí.

Technika: kresba/maľba. Materiál: výkres A4, obyčajné ceruzky, prípadne tuš, tenká fixka, pastelky, vodové alebo anilínové farby, nožnice.

Tešíme sa na vaše originálne bankovky! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť