Ďakujeme za krásne a chutné maľované receptíky! Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška tu na Facebooku. POKRAČUJEME!

TÉMA NA PIATOK: Kuchyňa.

Kuchyňa je v byte a v dome miesto, kde sa koncentruje všetko „teplo“ domova. Je to také srdce každej rodiny. Pripravuje sa tam jedlo, všetci sa stretávame za stolom, rozprávame sa tam. Mnohí si za kuchynským stolom pripravujú domáce úlohy, zatiaľ čo mamička varí. Je tam väčšinou teplo a krásne tam vonia jedlo. A sme v nej každý deň, keď sme doma. 

Aká bola kuchyňa v minulosti? Akú kuchyňu máte doma? Aká bude kuchyňa v roku 2050?

DETI OD 4 DO 10 ROKOV 

Dnešná téma je teda kuchyňa – kuchyňa minulá (stredoveká, čarodejnícka, rozprávková), kuchyňa súčasná, kuchyňa budúcnosti .

Nakresli alebo namaľuj kuchyňu. Ako to vyzerá vo vašej kuchyni? Akú máte kuchynskú linku? Čo máte na nej? Kde máte stôl, okno, lampu? Všímaj si farby, ktorých je v kuchyni veľmi veľa. Alebo nakresli kuchyňu na hrade, alebo kuchyňu budúcnosti. Prípadne, akú by si chcel/a mať kuchyňu? Môžeš vymyslieť aj „stroj do domácnosti“ – robota, ktorý dokáže všetko!

Technika: kresba/ maľba. Materiál: papier A4 alebo A3, obyčajné ceruzky, pastelky, vodové farby, štetec, voskovky, tenká fixka, nožnice, lepidlo a reklamné letáky.

Ukážka č.1
V prvej ukážke som kreslila a maľovala kuchyňu. Najprv si naskicuj ceruzkou kuchyňu a ak chceš, tak si čiary obtiahni tenkou fixkou. Potom môžeš kuchyňu začať vyfarbovať vodovými farbami a pastelkami. Kachličky si môžeš nakresliť bielou voskovkou a potom ich iba prejdeš štetcom s vodovou farbou a kachličky sú hotové. 😊 Ak chceš skrinky v kuchyni urobiť ako drevené, tak striedaj dve tri príbuzné pastelky a vyfarbuj zvisle. Pohraj sa s detailami, v kuchyni je veľa kuchynských prístrojov, riadov, hrnčekov a rôznych drobností.

Ukážka č.2
V tejto ukážke som tiež kreslila kuchyňu a prístroje a doplnky v kuchyni som dolepovala z rôznych reklamných katalógov.

Ukážka č.3
Vymysli stroj – pomocníka do domácnosti, ktorý zvládne všetko. Variť, prať, miešať, zohrievať a aj piecť jedlo.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Úlohou je čo najvernejšie nakresliť/namaľovať kuchyňu. Mnohokrát si ani neuvedomujeme, aké je to ťažké nakresliť veci, ktoré denne stretávame, používame ich. V zobrazení priestoru si spomeň na základy perspektívy. https://cs.wikipedia.org/wiki/Perspektiva. Ak ťa neláka tvoja kuchyňa doma, prenes sa do budúcnosti a vymysli niečo úplne nové, nadčasové a originálne.

Technika: kresba/maľba/grafika. Materiál: výkres A4 alebo A3, byčajné ceruzky, prípadne tuš, tenká fixka, pastel, pastelky, akrylové farby atď.

Tešíme sa na vaše krásne kuchynky! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť