Ďakujeme za krásnych pavúčikov a mušky.  Galériu s výtvormi zo stredy zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA ŠTVRTOK: Maľovaný recept.

Milé deti, určite doma rodičom pomáhate pri príprave raňajok, desiat, obedov, olovrantov a večerí. Viete aj niečo uvariť? Tí menší asi ešte nie, ale určite pozorujete rodičov, keď varia a možno vám aj niečo dovolia pripraviť. Dnes si niečo uvaríme v našej výtvarníckej kuchyni. A to bude váš obľúbený recept, ktorý si namaľujeme.

Predstavte si, že by ste chceli svojmu kamarátovi z Talianska alebo Austrálie napísať recept na naše bryndzové halušky, ale neviete po taliansky ani po anglicky, a možno ešte neviete ani písať. Ako by ste to spravili? No predsa si to nakreslíte a namaľujete! Rodičia vám povedia, čo potrebujete na svoje obľúbené jedlo. A môžete začať.

Materiál: výkres A4 alebo A3, obyčajná ceruzka, farbičky, fixky, voskovky, vodové farby.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Pre najmenšie deti možno bude zložité nakresliť postup celého receptu a preto si môžu nakresliť svoj tanier plný svojho obľúbeného jedla, samozrejme aj s príborom a chutným nápojom.
1. Moje obľúbené jedlo sú Mrkváče, tak voláme doma ryžové rezance s mrkvou. Zoberiem si teda pred seba mrkvu a ryžové rezance, soľ, cesnak, cibuľu a olej. Toto všetko potrebujem na uvarenie svojho jedla. No a samozrejme panvicu, varechu, strúhadlo, nôž a doštičku na krájanie. A môžem začať variť, teda kresliť.
2. Nakreslím si 4 mrkvy, ktoré sú umyté a začnem ich strúhať na strúhadle. Nakreslím strúhadlo, na ktorom je mrkva a pod strúhadlom kôpka postrúhanej mrkvy. Nakreslím jednu cibuľu a dva mesiačiky cesnaku, pod ne nakreslím drevenú doštičku na krájanie a maličké kúsky nakrájanej cibule. Nakreslím panvicu, nad panvicu nakreslím fľašu s olejom, z ktorej kvapká olej. Do panvice môžem nasypať - teda nakresliť pokrájanú cibuľu a nastrúhanú mrkvu a varechu, ktorou to všetko miešam. Nakreslím hrniec, do ktorého som si položila ryžové rezance, ktoré vyzerajú ako obdĺžnik priehľadných rezancov a nad hrniec nakreslím varnú kanvicu, z ktorej lejem do hrnca na rezance horúcu vodu.
3. Na záver nakreslím svoj tanier s naloženými ryžovými rezancami zmiešanými s opraženou mrkvou. Mňam.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ 

Zahrajme sa na foodstylistov, ktorí uvaria nádherné jedlo a ešte krajšie ho naaranžujú na stôl alebo obrus, pridajú starožitný príbor a čakajú na ten správny moment, kedy bude slnko v ideálnej pozícii, aby sa podarila perfektná fotka úžasného jedla. Určite nestihnete nakresliť alebo namaľovať jedlo, ktoré bude pred vami na stole. Ale dajte si troška záležať aj na výzore, ak máte pekný tanier položte jedlo naň a odfoťte ho. Fotku potom prekreslite alebo premaľujte. Aj obyčajný chlieb s masťou a cibuľou bude na porceláne od babičky a vyšívanom obruse vyzerať ako chod pre kráľovnú. Dobrú chuť!

Tešíme sa na vaše krásne maľované recepty!  Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Zuzana Dobrovičová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť