Ďakujeme za krásne logá. Galériu s výtvormi z utorka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku v priebehu týždňa na stránke :)

TÉMA NA STREDU: Čo dnes chytil pavúčik Samko?

Pavúk sa väčšine z nás spája s niečím nepríjemným, čo nemáme radi už na pohľad a tobôž nie na dotyk. No aj keď je to medzi ľuďmi dosť nepopulárny hmyz, česť výnimkám, je pre nás a pre našu planétu veľmi dôležitý. Asi každý už videl nejakého pavúčika. Zvyčajne sa s ním môžeme stretnúť niekde v rohu steny, kde si vytvára spletitú sieť. Táto sieť neslúži len na dekoráciu bytu, ale aj ako chňapka na muchy či iný drobný hmyz. Asi už tušíte, čo sa deje s polapenou obeťou - stane sa obedom alebo večerou pre pavúčika. Nebuďte však z toho smutní, lebo na ich tanieri zvyčajne skončí taký hmyz, ktorý nám svojím bzukotom a dotieravosťou častokrát znepríjemňuje teplý letný deň. Áno, sú to muchy. A práve pavúky sú tie, čo nám pomáhajú zbaviť sa ich.

Tvar pavúka aj muchy sú odlišné, pozrite sa na obrázky a presvedčte sa sami. Pavúky majú výrazné tučné bruško a dlhé 4 páry nôh, taktiež majú 4 alebo 3 páry očí. Muchy majú len 3 páry nôh a 2 páry obrích očí a samozrejme 2 páry malých priehľadných krídel. Ešte pre zaujímavosť by sme mohli povedať, že doposiaľ vedci objavili cez 40 000 druhov pavúkov a ktovie, koľko sa nám ich po svete ešte skrýva.

Materiál: farebný papier, kartóny, lepidlo, nožnice, farbičky, perá, fixky, špagát, bavlnky, sáčok, konáriky.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Postup:
1. Najprv si vytvoríte rám pre pavučinu, a to tým spôsobom, že vystrihnete z kartónu alebo iného tvrdého materiálu 4 pásy dlhé asi 25 cm a široké 2 cm. Z nich si vytvoríte rám a na bokoch zlepíte.
2. Potom už stačí ľubovoľne obmotávať okolo rámika niť tak, aby ste vytvorili pavúčiu sieť. Aby bol rámik pevnejší, tak si počas vytvárania siete niekoľkokrát obmotajte niť okolo rohových spojov.
3. Na výrobu múch a pavúka budete potrebovať tvrdší kartón, farebný papier, lepidlo, nožnice a sáčok. Najprv si vytvorte muchy z tvrdého kartónu alebo nejakého obalu od sušienok. Nakreslite a vystrihnete si tvar muchy. Ďalej si vystrihnete dlhší pásik z čierneho alebo farebného papiera, skladaním na ňom vytvorte záhyby a následne ho takto poskladaný prilepíte na telo muchy a obstrihajte podľa tvaru telíčka. Nakoniec pod záhyb tesne pod hlavou mušky podsuňte a prilepte kúsok sáčku, ktorý vám bude tvoriť krídelka.
4. Tento postup možno zjednodušiť a vystrihnúť si len z čierneho papiera tvar muchy a nalepiť sáčok na telíčko tak, aby vám vytváral krídielka. Na hlavičku treba ešte nalepiť sosáčik z dlhšieho čierneho papiera (nezabudnúť vykrútiť do hora). Ďalej si nastrihajte tri dlhé pásiky z čierneho papiera a tie prilepte od spodnej strany muchy tak, že na ne nalepte jeden kratší ale širší papierik, pričom obidva konce nechajte voľne zahnuté dovnútra (pozrite si obrázky). Budú slúžiť na prichytenie muchy na pavučinu. Už len pozohýňajte nôžky jedenkrát dovnútra a jedenkrát von na každej nôžke.
5. Pavúka budete robiť podobne, len vystrihnete o jeden pár nožičiek viac a nakreslíte si iný tvar pavúčieho telíčka. Bruško pavúka si môžete vyzdobiť farebným papierom alebo vymaľovať. Nalepíte 4 páry nôh rovnako ako pri muche tak, aby ste mohli pavúka zavesiť na sieť. Zahnete každú jednu nohu tesne pri telíčku smerom von, potom v strede nohy do vnútra, a kúsok pred koncom opäť dovnútra. Teraz už ich len naozaj stačí zavesiť na sieť.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Postup:
Postup práce je podobný, len rámik vytvoríte z troch alebo štyroch konárov, pričom ich konce zviažete tak, aby bol rámik pevný. Obmotávaním vytvoríte sieť, ako je už vyššie spomínané, na kartónovom ráme. Pavúky a muchy môžete robiť rovnakým spôsobom, pričom polapených múch môžete spraviť niekoľko.

Tešíme sa na vaše krásne pavúčiky a mušky! Hotové výtvory odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Martina Bartková.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť