Ďakujeme za krásne portrétiky maminiek, dúfame, že sa im potešili. Galériu s výtvormi z piatka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku a v priebehu týždňa na stránke. 

TÉMA NA PONDELOK: Hmyz.

Príroda sa už prebudila, o čom svedčí aj všadeprítomný hmyz. Na prechádzke môžeme stretnúť chrobáčikov, lienky, alebo zbadať poletujúce mušky. Dnes si urobíme výtlačok hmyzu jednoduchým spôsobom z materiálov, ktoré nájdete doma. Vytvoríme si kartónovú formu, ktorú budeme môcť otláčať aj viackrát. Nakreslíme si na kartón štylizovaný - zjednodušený hmyz, budeme vychádzať z geometrických tvarov a tvoriť jednoduchú grafiku.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Technika: grafika - tlač z kartónových matíc. Materiál: výkres A4, kartón, ceruzka, nožnice, lepidlo, temperové/akrylové farby, paleta, štetec, polievková lyžica, papierová utierka na osušenie štetca.

Postup:
1. Vyberieme si predlohu a prekreslíme si ju na kartón. Stačí menšia veľkosť, max. A5, keďže hmyz budeme lepiť len na polovičku výkresu.
2. Výkres A4 prehneme na polovicu. Na jednu polovicu budeme lepiť kartón a na druhú polovicu ho budeme otláčať.
3. Hmyz z kartónu vystrihneme na jednotlivé časti - telo, krídla, nožičky - z kartónu si môžeme pripraviť aj listy či kvety, ktoré budú v pozadí. Jednotlivé časti rozložíme na polovičku prehnutého výkresu a keď sme s proporciami spokojní, môžeme ich starostlivo nalepiť.
4. Pripravíme si temperové farby na paletu. Farby nanášame suchým štetcom a farbou nešetríme. Ak chcete zmeniť farbu, štetec umyjeme a osušíme, voda by kartón zbytočne rozmočila.
5. Protiľahlú polovičku výkresu teraz opatrne preložíme na farbami natretý hmyz a jemne pritlačíme. Lyžicou robíme kruhové pohyby po celom výkrese, občas môžeme výkres jemne nadvihnúť a pozrieť sa, či sa farba dobre otlačila. Ak jej bolo málo, môžeme pokojne naniesť ďalšiu vrstvu a znovu otláčať s pomocou lyžice.
6. Výkres roztvoríme a výtlačok je hotový! Po uschnutí farieb môžeme výkres rozstrihnúť na polovice a od farieb uschnutú kartónovú formu použiť na ďalšie výtlačky.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Technika, postup: rovnaký ako u menších detí. Materiál: použite tekuté disperzné lepidlo a nalepte aj špagát alebo čipku.

Tešíme sa na vaše krásne hmyzy! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Viera Katreničová.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť