Ďakujeme za krásne strapčeky a uzlíčky!  Galériu s výtvormi zo štvrtka zverejníme v priebehu dneška na Facebooku na stránke v priebehu budúceho týždňa.

TÉMA NA PIATOK: Mama.

Mama, maminka, mamka, mamulienka, mamička... Všetky tieto oslovenia sa viažu k dnešnej téme, ktorú venujeme našim mamám. Desiateho mája oslavujeme Deň matiek. Mama je nekonečnou inšpiráciou pre výtvarníkov, hudobníkov a básnikov už od staroveku. Zobrazenie matky s dieťaťom (madona), mama pri rôznych činnostiach a aj oddychu. Téma mama je, bola a bude významnou témou v tvorbe mnohých umelcov svetových, aj slovenských. Na Slovensku sa téme mama venoval Mikuláš Galanda a mnohí iní. Ukážky nájdete vo fotkách.

DETI OD 4 DO 10 ROKOV
Nakresli alebo namaľuj portrét maminky.

Technika: kresba/ maľba. Materiál: budeš potrebovať papierovú tácku, bielu alebo farebnú. Obyčajné ceruzky, pastelky, vodové, temperové farby, suchý pastel, farebný papier, tenkú fixku, nožnice, lepidlo. Postup č.1: V ukážke sme použili štvorcovú tácku. Najprv si vymeraj na biely papier štvorec – stred tácky. Na vystrihnutý štvorec nakresli ceruzkou portrét svoje maminky. Obtiahni fixkou a opatrne vyfarbi suchým pastelom alebo pastelkami portrét a aj pozadie. Nezabudni sa podpísať a napísať dátum. Potom nastrihaj malé nepravidelné kúsky papiera. Postupne nimi vyplň/prelep okraje tácky. Ak máš okraje zaplnené, tak do stredu nalep portrét maminky. A máš portrét maminky v ráme, ktorý môžeš darovať maminke a potešiť ju. 

Postup č.2:
Do stredu bielej papierovej tácky nakresli ceruzkou portrét maminky. Neskôr ho obtiahni čiernou fixkou alebo tušom. A môžeš vyfarbovať okraje tácky. Použi farby, ktoré máš, vodové, temperové alebo akrylové. Použi veselé farby, aby vznikol kontrast medzi čiernobielou kresbou a farebným „rámom“ tácky. Ak ťa láka výzva, môžeš nakresliť maminku ako varí, perie, robí s tebou úlohy, ste na prechádzke alebo ti číta rozprávku.

DETI OD 10 ROKOV AŽ DOSPELÍ
Vašou úlohou je čo najvernejšie nakresliť/namaľovať maminku. Skús ju prehovori,ť aby ti chvíľu sedela ako model. Daj si pozor tak, ako pri každom portréte na proporcie, vzdialenosti medzi časťami tváre. Aký má nos, či má vysoké alebo nízke čelo, účes, tvar očí a celkovú farebnosť tváre.

Technika: kresba/maľba/grafika. Materiál: výkres A4, A3 a použi to, čo máte doma - obyčajné ceruzky, prípadne tuš, uhlík, rudku a pastel, pastelky, akrylové alebo olejové farby.

Tešíme sa na vaše portrétiky maminiek! Hotové obrázky odfoťte a pridajte do komentára a/lebo nám ich pošlite na vytvarnadoma@gmail.com. Nezabudnite sa podpísať a uviesť svoj vek.

©️ Tému pre vás pripravila Alexandra Puchovská.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, píšte nám na fb, na atelier.ladon@gmail.com alebo na vytvarnadoma@gmail.com

Späť